Kettes és hármas fokozatú hőségriasztást rendeltek el

2 perc

2007.07.13. 10:45

Vasárnapra kettes fokozatú, míg jövő hétfőtől csütörtökig hármas fokozatú hőségriasztást rendelt el Falus Ferenc országos tiszti főorvos.

A kánikulai meleg, a tartósan magas hőmérséklet károsan befolyásolja az egészségi állapotot: elsősorban az idősekre, a gyermekekre, valamint a fizikai munkát végzők szervezetére hat kedvezőtlenül - olvasható az Országos Tisztifőorvosi Hivatal (OTH) közleményében.

Falus Ferenc országos tiszti főorvos emlékeztetett, hogy idősek körében a tartósan magas hőmérséklet szív-, és érrendszeri panaszokat okozhat, ezek észlelésekor haladéktalanul orvoshoz kell fordulniuk. A gyógyszereket szedő betegek pedig kérjék ki kezelőorvosuk tanácsát.
 
Az országos tiszti főorvos azt javasolja, hogy az idősek kánikulában tartózkodjanak hűvös helyen, kerüljék a szervezetüket terhelő fizikai munkát, zuhanyozzanak naponta többször langyos vízzel. Felhívta a figyelmet arra is, hogy mindenkinek ügyelnie kell a fokozott folyadékbevitelre, akár a szokásos mennyiség többszörösére is szükség lehet.
 
Kerülni kell a tűző napon való tartózkodást délelőtt 11 és délután 15 óra között, mivel ilyenkor fokozódik a napszúrás veszélye - fűzte hozzá Falus Ferenc. Mint írja, a bőrt védeni kell a káros sugárzás ellen, lehetőleg világos színű, természetes alapanyagú ruhákat, széles karimájú vagy ellenzős sapkát, kalapot ajánlatos hordani. Fontos, hogy nagy melegben gyermeket, állatot bezárt gépkocsiban nem szabad hagyni, a szabadban végzett sportolást pedig a reggeli vagy a kora esti órákra kell halasztani.
 
Az Országos Meteorológiai Szolgálat arról tájékoztatta a nemzeti hírügynökséget, hogy szombaton és vasárnap erős, azaz 7,3 és 7,6 közötti maximum UV-B sugárzás várható. Szombaton elsősorban a középső és nyugati országrészben, míg vasárnap országszerte lehet magas UV-B sugárzásra számítani - áll a kommünikében. Ilyen magas sugárzáskor a normál bőrtípusnál már 18 perc napozás után is bőrpír keletkezhet.
 
A hőség-előrejelzésnek három fokozata van. Az első fokozatot akkor adja ki az országos tiszti főorvos, ha a napi középhőmérséklet meghaladta a 25 Celsius fokot, ez ugyanis a halálozás körülbelül 15 százalékos növekedését valószínűsíti. A készültségi jelzést akkor rendelik el, ha a hőmérséklet legalább három egymást követő nap várhatóan eléri vagy meghaladja a napi 25 fokot, vagy legalább egy napra eléri a napi középhőmérséklet a 27 fokot. A készültségi jelzés elrendelésekor az OTH tájékoztatja a társhatóságokat - az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőséget, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot és az Országos Mentőszolgálatot - a hőségriasztás második fokozatának elrendeléséről.
 
A harmadik fokozatot, a riadójelzést akkor adják ki, ha várhatóan legalább három egymást követő napon eléri a napi középhőmérséklet a 27 fokot, ami körülbelül 30 százalékos napi halálozás-növekedésnek felel meg. Ez már katasztrófahelyzetnek minősül, és a katasztrófavédelmi törvény alapján - az országos, illetve regionális tiszti főorvos kezdeményezésére - a fővárosi vagy regionális védelmi bizottság dönt a rendkívüli intézkedések meghozataláról.