Szenzációs áttörés az emberi hibernációban

2 perc

2007.05.30. 15:05

Egy 24 napos hibernációt eredményező balesetet túlélő japán férfi esete nyomán, már idén emberi kísérleteket végeznek amerikai kutatók. Ehhez egy újfajta injekciókeverék lesz segítségükre.

22 fokra csökkent a testhőmérsék-
lete, mégis túlélte
© AP
A hibernáció évtizedek óta a science fiction írók kedvenc témája. Most tudósok állítása szerint tényleg közel van az áttörés, melynek nyomán lehetővé válik az űrhajósok tetszhalott állapotba helyezése, s ez által olyan távoli bolygókra való utazás, melyek ma még az emberi élet korlátai miatt lehetetlennek tűnnek.

Még idén emberi kísérleteket ígérnek a kutatók, önkénteseket hűtve le, hónapokig tartó biztonságos úgynevezett „indukált hibernáció” állapotába helyezve őket. Bostoni, Los Angeles-i és pittsburghi kutatók versenyeznek egymással, hogy kiderüljön kinek sikerül elsőként kivitelezni valódi hibernációt élő emberen.

Amerikai kutatóknak ugyanis előzőleg sikerült olyan injekciókeveréket alkotniuk, mely só és jég keveréke, amely kellően gyorsan le tudja hűteni a vért.

A plazma rendkívül gyorsan csökkenti az emberi test hőmérsékletét 37 Celsiusról 10 Celsiusra. A keverék befecskendezésével a test hibernálódik, lelassítva metabolizmusát, késleltetve a sokkos állapot kialakulását és meggátolva a sebesedést – mondta Hasan Alam kutató, a Massachusetts kórház sebésze, az amerikai hadsereg tanácsadója.

Eddig disznókon próbálták ki a módszert, sikeresen hibernálva őket órákra. Más kutatók a University of Californiánál és a Safar Center for Resuscitation Research-nél (Újjáélesztési Kutatóközpont) a Pittsburgh Universitynél úgy vélik, a hibernált állapot napokra, hetekre s akár hónapokra is kitolható lesz idővel.

A hibernáltakat intravénásan táplálják majd cseppadagolású táplálás-beöntéssel. A körme és haja továbbra is nő az embereknek és szervezetük is öregszik, akárcsak a kómába esett betegek esetében. A kutatók szerint megoldandó probléma továbbá a széklet és a vizelet kérdése. A hibernált állatoknál ez eddig csak a medvék esetében nem okozott gondot.

Három mellékes hasznosítási területe lehet a kutatásoknak: egyrészt a fagyott vízbe vagy hóba került emberek felépülésének segítése. Másrészt a komoly sebesülést szenvedett katonák „lefagyasztása” a szükséges orvosi segítség előteremtéséig. Harmadrészt pedig a szívrohamot átélt emberek újjáélesztése akár órákkal a „halál” beállta után is.

A NASA húsz évvel ezelőtt hagyott fel a hibernáció kutatásával, az Európai Űrügynökség (ESA) azonban három évvel ezelőtt újraindította a kísérleteket. Ennek nyomán került a téma megint az amerikai kutatók látókörébe, melyhez nagyban hozzájárult, hogy tavaly decemberben egy japán üzletemberre, Mitsutaka Uchikoshira huszonnégy nappal azután bukkantak rá, hogy eltűnt a hegyek közt. A mentőcsapat tagjai fagyott kómában leltek rá a 35 éves férfire, pulzusa pedig alig volt kitapintható. Testhőmérséklete 22 fokra süllyedt, szervei pedig szinte nem üzemeltek. Ennek ellenére tökéletesen felépült mindenféle mellékhatások nélkül.

A tudósok feltételezése szerint csak azért élhette túl ezt a 24 napot, mert valamiféle hibernált állapotba került, felépülése pedig számos izgalmas kutatás alapját képezheti a közeljövőben.