Radioaktivitással táplálkoznak egyes gombafajok

1 perc

2007.05.23. 09:16

A radioaktív sugárzás bizonyos gombafajok számára táplálékul szolgál. A gombák az emberi bőrben is megtalálható melanin nevű pigment segítségével energiává alakítják a sugárzást, és felhasználják növekedésükhöz.

A wissenschaft.de német tudományos portál amerikai kutatók kísérleteit ismerteti, amelyek eredményeit a PLoS WAN című folyóiratban publikálták. Arturo Casadevall és kollégái különböző gombafajták növekedését hasonlították össze, amelyek vagy a természetes radioaktív háttérsugárzásban, vagy egy ötszázszor nagyobb sugárdózisban nevelkedtek.

Kiderült, hogy azok a gombafajták, amelyek melanint tartalmaznak, a nagyobb sugárzás esetén egyértelműen nagyobb és gyorsabb növekedésbe kezdtek. A kutatók már öt évvel ezelőtt felfedezték, hogy az elpusztult csernobili atomreaktorban fekete, melaninban gazdag gombák nőnek a falakon. A tudósoknak már konkrét felhasználási javaslatuk is van a felfedezésre, szerintük például a gombák gyakorlatilag kimeríthetetlen táplálékforrásként szolgálhatnának azoknak az űrhajósoknak, akik hosszabb utazásra indulnának a világűrben. Ott ugyanis a radioaktív sugárzás mindenütt nagyobb mértékben van jelen.
 
A növények általában a klorofil segítségével alakítják át a napfényt kémiai energiává és így válik lehetségessé a növekedésük. Meghatározott gombafajták ugyanezt teszik a radioaktív sugárzással. Az már korábban is ismert volt, hogy sok gombafajta termel melanint, de az nem volt világos, hogy ennek milyen funkciója van. A kutatók most azt akarják megvizsgálni, hogy az emberi bőr által termelt melaninnak lehetnek-e hasonló funkciói, vagyis szállíthat-e a pigment energiát a bőrsejteknek. A gombák által termelt melanin ugyanis kémiai összetételében nem különbözik az ember által termelttől - írja a wissenschaft.de.