Megelőző őrizetbe vennék a G8 ellen tüntetőket Németországban

1 perc

2007.05.11. 08:41

Megelőző jellegű őrizetbe vétellel fenyegette meg a G8-csoport küszöbön álló csúcstalálkozója ellen erőszakosan fellépőket pénteken a német belügyminiszter.

A fejlett ipari államok és Oroszország csúcstalálkozójára a mecklenburgi Heiligendammban kerül sor június 6. és 8. között. Erre készülve a hatóságok máris rendkívül szigorú biztonsági intézkedéseket foganatosítottak. A szövetségi főügyészség, illetve a rendőri szervek információi szerint ugyanis szélsőbaloldali csoportok erőszakos megmozdulásokat terveznek a nyolcak csúcskonferenciájának megzavarása, illetve megakadályozása céljából.
 
Wolfgang Schäuble belügyminiszter egy pénteki nyilatkozatban kilátásba helyezte, hogy a hatóságok már a rendezvény előtt őrizetbe vehetik azokat a szélsőségeseket, akik alapos gyanú szerint bűncselekmény elkövetésére készülnek a G8 rendezvény ellen. Az előzetes őrizetbe vétel időtartama maximum tizennégy nap lehet.

A Bild című lapnak adott interjúban a miniszter annak a nézetnek adott hangot, hogy erre az érvényben lévő, de tartományonként eltérő törvények lehetőséget adnak. A szóban forgó törvények tartalmazzák a rendzavarások megakadályozását célzó őrizetbe vételt. Schäuble szerint a jogszabályok nemcsak futballhuligánokra, de az erőszakos rendzavarókra is vonatkoznak.
 
"Ha a világ legfontosabb vezetői gyűlnek össze, fokozott fenyegetettség áll fenn" - érvelt a belügyminiszter, utalva arra, hogy ebből kiindulva a német hatóságok mindent megtesznek biztonságuk érdekében, s meghozzák a szükséges óvintézkedéseket.
 
Közben a már elhatározott, illetve a tervezett biztonsági intézkedések kapcsán politikai vita bontakozott ki Németországban. Az ellenzéki pártok ismételten élesen bírálták a hét közepén, több német nagyvárosban tartott - hivatalosan a szélsőbaloldal ellen irányuló - rendőrségi razziákat.

Óvatosabb formában, de csatlakozott az ellenzékhez a konzervatívokkal közösen kormányzó Német Szociáldemokrata Párt (SPD) is, figyelmeztetve annak veszélyére, nehogy a hatóságok minden, a csúcskonferencia, illetve a globalizáció ellen tüntetőt bűnözőnek minősítsenek. Az SPD több politikusa utalt arra, hogy a tüntetések, illetve a tüntetésekre mozgósító kampány szerves része a demokráciának.