A legjobb ingyenesen letölthető szoftverek III.

7 perc

2007.04.18. 04:30

A sokoldalú, jól alkalmazható programok jellemzően rengeteg pénzbe kerülnek, azt azonban kevesen tudják, hogy számtalan, sok esetben a fizetős változatnál jobb képességű szoftvert találhatunk az interneten, ráadásul teljesen ingyen. Sorozatunk befejező részében további kiváló programokat ajánlunk olvasóink figyelmébe.

További ingyenes programok
Cikksorozatunk első és második részéi a linkek alatt találhatóak.
1. A legbiztosabb regisrty-karbantartó
Az ideális registry-karbantartó amellett, hogy megfelelően kezeli a felmerülő hibákat, nem okoz problémákat a folyamatokban. Ezeknek a kritériumoknak leginkább megfelelő alkalmazások megbízhatóan működnek, s csak azon registry-bejegyzések törlésére szorítkoznak, melyek egyértelmű zavart okoznak a gépen. Mindez csak azért fontos, mert a legtöbb ilyen szoftver pont annyi hibát javít ki, mint amennyit a futtatása során okoz. A fenti kikötések nyomán a legjobb választás Toni Helenius EasyCleaner nevű szoftvere (2,8 MB), mely a legfontosabb, már nem használt bejegyzéseket eltávolítja, de segít az ideiglenes fájlokat tartalmazó könyvtárak karbantartásában, s a duplán szereplő állományokkal is elbánik. Mint minden hasonló karbantartónál, az EasyCleaner esetében is fontos, hogy használata előtt mentsük a Windows Regisrty-t.

Ingyen szoftverek magyar verzióban
Az FSF Alapítvány jóvoltából a felhasználók számos, a cikkben is említett ingyenes szoftvert magyar változatban is letölthetik.
2. A legjobb BitTorrent kliens
A BitTorrent elképesztő gyorsasággal vált a legelterjedtebb letöltési formátummá, köszönhetően a sebességének és hatékonyságának. A számtalan kliens közül az egyik legsikeresebb a nyílt forráskódra épülő Azureus (8,6 MB), melyet esztétikus és könnyen kezelhető felülettel láttak el. A Java-alapú alkalmazásba rengeteg kiegészítő-funkciót sűrítettek bele, amely lehetővé teszi sok egyéb mellett saját decentralizált torrent-adatbázis építését is. Emellett számos plug-in is letölthető az Azureushoz, például RSS-támogatás, mely jelez, ha az általunk keresett fájl vagy médiatartalom megjelenik torrentként. Az Azureus ellen szóló egyetlen komoly érv, hogy gyors gép kell hozzá, különben a Java kódhasználat túl nagy részt emészt fel a számítási kapacitásból.

Jó alternatíva lehet a uTorrent (170 KB), amelyet ráadásul telepíteni sem kell, minimális teljesítmény-igénye van, és igen gyorsan működik. Hátulütője, hogy nemrég felvásárolta a BitTorrent.com, az a cég mely a elindította az új fájlcserélő-hisztériát (tehát a szabad internet híve) de egyre közelebb kerül a szerzői jogokért küzdő vállaltokhoz, s az amerikai szerzői jogvédő hivatalhoz a RIAA-hoz.

3. A legjobb ingyenes FTP kliens
Ismét egy szoftverkategória, melynek végtelen számú versenyzője van, sokszor változó élbollyal. Jelenleg mégis talán a nyílt forráskódú FileZilla (3,4 MB) a csúcsragadozó. Ez a kétablakos, felhasználóbarát program leginkább a korai WS FTP-re emlékeztet, melynek egyszerűsége csalóka lehet, hiszen funkcionalitásában igen gazdag. Oldalmenedzser, tűzfal és proxy támogatás, SSL és Kerberos GGS biztonsági megoldások, újraindíthatóság és drag and drop funkciók jellemzik. Ami a FastZillát naggyá teszi, az a gyorsasága és a megbízhatósága.

Amennyiben a FastZillát túlzottan minimalistának tűnik, érdemes kipróbálni a SmartFTP-t (3,3 MB), mely ugyan üzleti felhasználásra fizetős, de személyes, oktatási célú és non-profit használatra ingyenes.

4. A legjobb könyvtár szinkronizáló szoftver
Ebben a kategóriábann holtversenyben győztes a SyncToy 1.0 for Windows XP (844 KB), mely mint a neve is mutatja csak XP SP2-n fut. Ez azonban több mint egy szinkronizáló alkalmazás: másolhatunk, áthelyezhetünk, átnevezhetünk, és törölhetünk fájlokat több könyvár, vagy akár több gép között is. A program alapja egy előre definiált könyvtár-pár, melyek elnevezhetőek, s ha szinkronizálni szeretnénk, csak megjelöljük melyik könyvtárat szeretnénk a másikkal összeegyeztetni, s a folyamat már zajlik is. A szinkronizálás kétirányú is lehet, de arra is kérhetjük a gépet, hogy csak a később módosított fájlokkal írja felül a régebbieket. Ne feledjük, a SyncToy futtatása .NET keretrendszert követel meg.

A másik szintén kiváló szoftver a 2brightspark SyncBack-je (1,9 MB), mely Windows 98-tól kezdve működik, s akár FTP szerverrel is képes szinkronizálni. 


Mindenekelőtt a Gadwin cég PrintScreen-jének (1,1 MB) használata javallott, mely pontosan azt teszi, amire a felhasználónak szüksége lehet, anélkül, hogy számtalan sosem használt funkción kellene keresztülverekednie magát. Fontos, hogy a PrtScr gombbal elérhető, így nem kell észben tartani milyen gombokat kell használni, s emellett akár több képernyőnyi adatot is le tud menteni, mindegyiknek saját nevet adva.

Képlopó, toolbar, sebességmérő, TCP-optimalizáló (Oldaltörés)

5. A legjobb képernyőlopó

Alternatívaként javasolható a Screen Hunter, egy kereskedelmi forgalomban kapható termék, melynek „lite” verziója ingyenesen letölthető, s néhány funkcióval többel ruházták fel, mint a Gadwin termékét.

6. A legjobb kereső eszköztár
A kereső eszköztárak (toolbar) segítségével egyből a böngésző fejlécéből elérhető kedvenc keresőmotorunk. A két leghatékonyabb megoldás a Google Toolbar (447 KB) és a Yahoo Toolbar (3 MB). Az első a keresésben jobb, s van benne pop-up blokkoló, valamint webes űrlapokon használható helyesírás-ellenőrző is. Az utóbbiban spyware gátló van a felugró ablakok szűrése mellett.

A Yahoo terméke Internet Explorerre elérhető, Firefox-ra azonban csak a béta verzió készült el. A Google ezzel szemben már minden népszerű böngészőre elkészítette a saját verzióját. 

7. A legjobb internetes sebességmérő
A NetMeter (601 KB) mutatja az aktuális le- és feltöltési sebességet, melyek alapján akár heti és havi kimutatást is készít internetes adatforgalmunkról. A .NET keretrendszert alkalmazó felhasználóknak javasolható még a Codebox Software BitMeter II (806 KB) szoftvere. Ez egy több szolgáltatást nyújtó program, mely ez által kicsivel több erőforrást igényel.

8. A legjobb TCP optimalizáló
Legyen szó modemes vagy szélessávú elérésről, gyorsabb kapcsolatot érhetünk el, ha telepítünk valamilyen fel-, és letöltésvezérlő programot. Ezek közül a legjobb talán a MaxMTU, mely leegyszerűsítve arra törekszik, hogy a legnagyobb információkötegeket töltse le egyszerre, anélkül hogy azok sérülnének a folyamat során. Szakszerű használata azonban PC-értő felhasználót igényel.

Ha olyan szoftvert szeretnék, mely helyettünk optimalizálja a letöltést, a TCPOptimizer letöltése a legjobb választás. Ez az alkalmazás a telepítést követően felméri a helyzetet, s javaslatot tesz a számunkra legmegfelelőbb beállításokra, melyeket aztán egyetlen gombnyomásra végre is hajt.

Merevlemez-tisztító, rendszererőforrás-mérő, feladatkezelő, átnevező, letöltésvezérlő (Oldaltörés)

9. A legjobb merevlemez-tisztító
A CCleaner (1,4 MB) az első számú választás, mely igen egyszerű alkalmazásnak indult, de az újabb és újabb verziókat egyre több funkcióval vértezték fel, s ennek nyomán mára igen komplex rendszer-takarítóvá vált. Hatékonyan szabadítja fel a merevlemezeken lévő tárhelyet, a nem használt és ideiglenes adatok, cookie-k, lomtár bejegyzések, Windows  fájlok, telepítés előtti fájlok, gyorsítótárak, s egyéb fájlok törlésével, nem csak a böngészőkből de számtalan más alkalmazásból is.

Van azonban néhány dolog, amivel érdemes vigyázni a CCleaner kapcsán. Először is, a telepítés során elég agresszíven igyekszik olyan segédprogramokat is feltenni, amikre nincs szükség. Másrészt a fentebb leírtak nyomán a registry-k törlését érdemes „szakszoftverre” bízni, nehogy a végén többet ártson a nagytakarítás, mint amennyit használ.

10. A legjobb rendszererőforrás-mérő
A TinyResMeter (92 KB) egy icipici rendszermonitor, mely társaitól eltérően nem használ sok erőforrást, hogy azokról tájékoztasson minket. A CPU terheltségi adatain túl, opcionálisan képes mutatni a gyorsítótár használatot, a RAM terhelést, a lapozófájl használatot, az aktuálisan futó szoftverek rendszerigényeit, s számos további paramétert. A PrintScreen gomb megnyomására pedig az aktuális rendszerállapotról készít mentést.

11. A legjobb feladatkezelő alkalmazás
Sokáig a PrcView volt a leghatékonyabb eszköz, mellyel a PC-n futó alkalmazások gépigényét ellenőrizhete a felhasználó, de a Process Explorer (640 KB) letaszította a trónról. Ennek oka leginkább, a jobb megjelenítésben és a bővebb eszközkészletben keresendő. A két panelban futó program felső részében az összes aktuálisan futó alkalmazás látható, míg az alsóban a szoftvereket alkotó összetevők és DLL-ek gépigényét mutatja. Egy igen kényelmes kereső révén pedig, visszafelé is megtekinthető, hogy az említett komponensek mekkora teljesítményt kötnek le. A beállítások száma gyakorlatilag végtelen, ezek közül a felhasználók jellemzően csak nagyon keveset használnak ki. A Process Explorer legújabb, 10-es verziója, az eddigieknél is gyorsabb frissítést is kínál.

12. A leghatékonyabb átnevező-szoftver
Egy-két fájl átnevezése nem nagy feladat kézzel, de ha ipari mennyiségben, sok állománnyal kell ezt megtenni, nagy segítség egy erre tervezett szoftver. Itt van mindjárt a Lupas Rename 2000 (734 KB), mely Windows 98-tól kezdve telepíthető, s a kijelölt könyvtárban és az abban szereplő összes alkönyvtárban átnevezi a fájlokat. A fájlnevek változtathatóságának csak a fantázia szab határt, a név elejét, végét, dátumot, percet, bármit lehet módosítani, de akár fix szöveget is be tud illeszteni egyértelmű számozással. A Lupas kezeli akár a DOS fájlokat és a rejtett állományokat is. A kezeléshez szép kezelőfelület áll a felhasználó rendelkezésére, de van visszavonás funkció, előnézeti lehetőség is, vagy akár az MP3-ak tagelését is el lehet végezni a Lupas segítségével.

Pont ugyanilyen kényelmes és hasznos a Flexible Renamer (648 KB), mely sokban hasonlít a Lupas-hoz. Míg azonban a utóbbit picivel könnyebb kezelni, a az előbbi az MP3-ak tagelésében verhetetlen.

13. A legjobb letöltésvezérlő programok
A letöltőprogramok közül azok a leghatékonyabbak, melyek jól végzik a munkájukat, jól integrálhatóak a böngészőbe és nem kérdeznek feleslegesen. Jelenleg ezen kritériumoknak leginkább a Free Download Manager (1,59 MB) felel meg, mely az Internet Explorerbe, a Firefoxba és az Operába egyaránt szépen „belesimul”. A szoftver szimultán többrészes letöltést, könnyű újraindítást, hatékony időzítőt s tüköroldalakról történő letöltést nyújt sok egyéb mellett.

Aki alternatívát keres, ajánlható a FlashGet (1,43 MB), mely régen fizetős volt, egy ideje ingyenesen letölthetővé tették. Ez szintén egy mindent tudó letöltést segítő, mely szépen integrálódik, de egyesek szerint használata túl összetett.