Szembemegy a fővárossal a szocialista Szanyi Tibor

4 perc

2007.03.30. 07:57

Szanyi Tibor, a parlament gazdasági bizottságának tagja, angyalföldi MSZP-s képviselő tíz szocialista társával együtt 2007. március 5-én nyílt levelet írt Budapest főpolgármesterének, melyben több százezer kárvallott fővárosi polgár nevében, kifogásolja a fővárosi távhőszolgáltatás díjának eddigi, és április elsejére tervezett újabb emelését. A politikust levele megírásának hátteréről, a Főtáv reagálásáról kérdeztük.


hvg.hu: Nem gondolja, hogy mivel a Főtáv Zrt. követhetetlen kalkulációja szoros kapcsolatban áll a gáz fogyasztói árának emelésével, ennek kétségbe vonásával aláássa a konvergencia-programot, és ezzel gyengíti Gyurcsány Ferenc miniszterelnök helyzetét?

Szanyi Tibor: A Főtáv számláinak nincs köze a konvergencia-programhoz. Angyalföldi választóim sem vitatják, hogy az igénybe vett szolgáltatásokat meg kell fizetniük, de úgy vélik, hogy az áremelés az indokoltnál drasztikusabb volt. A számlák több okból is borsosak. Egyrészt a távfűtés napjainkra objektív okból is rendkívül drágává vált, úgy is nevezhetjük: az alacsony keresetűek luxusa. A lakótelepi lakásokban zömmel meglehetősen szegény emberek laknak, sokan közülük nyugdíjasok. Az ő számukra néhány ezer forintnak nagy a jelentősége. Ugyanakkor azzal a képtelen helyzettel nézünk szembe, hogy lehetetlen ellenőrizni a Főtáv árkalkulációt, mert az általa közölt adatok, valamint a tulajdonos, a főpolgármesteri hivatal információi között sok a feloldhatatlan ellentmondás.

hvg.hu: A távfűtési számlákon nehéz eligazodni, de a feltüntetett összeget be kell fizetni, nincs apelláta.

Sz.T.: Tapasztalataim szerint az átlagosan ötven egynéhány négyzetméteres, kétszobás lakásokban, melyekben sokszor egyedül, illetve másodmagukkal, maximum harmadmagukkal laknak az emberek, a hetven-nyolcvanezer forintos összjövedelemből kb. harmincezer forintot kell kifizetni a távfűtésért. A távfűtés önmagában véve is drága mulatság, de nemcsak erről van szó. A főváros hibásan alkotta meg a távfűtésre vonatkozó rendeletét: ezen a területen véleményezési joga van a gazdasági miniszternek, a főpolgármesteri hivatal azonban nem kérte ki a véleményét. Pedig a gazdasági miniszter tavaly októberben kiadott irányelve szerint a távfűtés alapdíját a 2007-ben várható, 9 százalékra becsült inflációnál két százalékkal kevesebbel, azaz 7 százalékkal kellene emelni. Ehhez képest a főváros 37 százalékos alapdíjemelést hajtott végre. Továbbá: a törvény szerint a távhő tarifáknak világosaknak és átláthatóaknak kell lenniük. Ám a számlákhoz fűzött magyarázatokban összekeverik az alapdíjat a hődíjjal, amit még képzett közgazdászok és matematikusok sem tudnak értelmezni.

hvg.hu: Mielőtt levelét megírta volna Demszky Gábor főpolgármesternek, aki a Főtáv Zrt. főnöke, kikkel konzultált ebben az ügyben?

Sz.T.: Számos szakemberrel konzultáltam. A Főtáv vezetői mégis azt terjesztik rólam, hogy egyszerűen nem értem meg a kalkulációikat, az én képességeimben van a hiba. Holott bizalmas beszélgetéseken az általam megkérdezett szakértők is megerősítették: mintegy 10-15 százalékos „tartalék” benne van a távfűtési számla kiszámításában. Nos, nekem éppen az a célom, hogy ezt 10-15 százalékos túlszámlázást megszüntesse a Főtáv. Ugyanakkor végképp ellehetetlenítené a lakótelepi lakókat az április elsejétől esedékes újabb, 8,4 százalékos áremelés, szeretnénk megakadályozni, hogy ez életbe lépjen. Erre azonban, őszintén szólva, kicsi az esély. Tekintettel arra, hogy az emberek ki vannak szolgáltatva a távfűtésnek, és hiába szeretnének, nem tudnak leválni róla, a kiszolgáltatott helyzetükkel való visszaélésnek nagyon rossz a politikai üzenete.

hvg.hu: Kapott már hivatalos választ levelére?

Sz.T.: A Főtáv Zrt, már reagált. Levelük szerint elszomorítja őket, hogy egy felelős politikus – ez én lennék – mindenféle tájékozódás nélkül nyilatkozik a távfűtés kalkulációja ügyében, ami sérti az érdekeiket. Levelükhöz mellékeltek egy tanulmányt, amit egy korábbi, hasonló témájú megkeresés kapcsán készítettek, Lendvai Ildikó frakcióvezető számára. Ám a tanulmány érthetetlen, zavaros, nem lehet mit kezdeni vele. Viszont egy régebbi, 2005-ben íródott tanulmányban a Főtáv Zrt.-ről kiderült, hogy nincsenek műszakilag auditált adataik az általuk fűtött lakások kalória felvételéről, vagyis lényegében „a hasukra ütve” szabják meg az árakat.

hvg.hu: A lakótelepeken élők, különösen a nyugdíjasok az MSZP legerősebb bázisát alkotják. Lehetséges, hogy az MSZP-SZDSZ koalíció által jóváhagyott áremelések elidegenítik a párttól saját, leghűségesebb híveit?

Sz.T.: Nem hinném. Választóim tudomásul vették, hogy a kormánynak nem volt lehetősége fenntartani a támogatást, melyet a költségvetés eddig adott a gáz árának alacsonyan tartásához. Sokan igényeltek, és kaptak kompenzációt. Kétségtelen, hogy felháborodtak attól, hogy a Főtávnak számlázáskor az indokoltnál vastagabban fog a ceruzája. Mindenképpen erősíteni kellene a fogyasztók érdekvédelmét a monopolhelyzetben lévő szolgáltatókkal szemben.

hvg.hu: Nem bírálták azért, hogy sarokba szorítjat a főváros liberális vezetését?

Sz.T.: Ilyen hangok eddig nem voltak, de okot sem adtam rá. A demokráciát gyakoroljuk. A távfűtés indokolatlan drágítása mögött személyi összefonódásokat, nem pedig pártharcokat gyanítok. A bajoknak az a gyökere, hogy a Főtáv Zrt. pazarlóan gazdálkodik, amit azért tehetett meg, mert az elmúlt évtizedekben soha, senki nem ellenőrizte. Ezért nincsenek ma sem auditált adatai, és nincs olyan szakhatóság sem, melynek kifejezetten a profiljába tartozna a távhőszolgáltatók ellenőrzése. Vagyis felügyeleti hatóság nélkül működnek, és ez meg is látszik az áraikon. Mivel a városházi koalíciót a fővárosi lakosok többsége választotta, ők jogosultak a számonkérésre is. Most éppen ez történik: rendet próbálunk vágni egy átláthatatlan, önkényesen felépített rendszerben. A szemetet nem lehet tovább a szőnyeg alá söpörni.

Pelle János