Öt tipp, hogyan alkudj ki magasabb bért

2 perc

2006.12.06. 11:15

Sikeresen vetted az akadályokat: ezer állás közül kiszúrtad a legígéretesebbet, órákig görnyedtél a gép előtt, míg megírtad a tökéletes önéletrajzot, lehengerelted leendő főnöködet az állásinterjún, végül tiéd lett az áhított poszt. Minden tökéletesnek látszik, csupán egyetlen dolog zavar: kemény munkádat éppen csak megfizetik. Hogyan alkudhatsz ki magasabb bért? Tippek.

A béralku ingoványos terep
© sxc.hu
A legtöbb vállalatvezető átgondolja a jelentkező érveit, amelyekkel a frissen munkába állt alkalmazott a magasabb fizetésért lobbizik. Egy tengerentúli kutatásból kiderül, hogy tíz illetékesből hat rögtön kedvezőbb ajánlatot tesz a munkavállalónak, és csak harminc százalékuk ragaszkodik ahhoz, hogy az első ajánlat az utolsó.

A béralku az alkalmazott jól felfogott érdeke, egyes cégeknél majdhogynem elvárás, hogy a frissen felvett, szakképzett munkaerő pedzegesse, hogy a felkínált bér nem áll egyenes arányban az elvégzendő munka mennyiségével. A már említett felmérés szerint tíz vállalat vezetőből egy úgy vélekedik, hogy kevesebbre tartja azt az alkalmazottat, aki gondolkodás nélkül rábólint az első ajánlatra. A bértárgyalás a szakképzett munkaerő kiváltsága, a kialkudott bér értékmérőként is működik: megmutatja, hogy a munkáltató mennyire „taksálja” az új alkalmazottat.

Bizonyítsd be, hogy megéred a pénzedet!

Szakértők szerint, ha fizetésemelést kérsz - még mielőtt munkába állnál új helyeden -, az a leghatásosabb módszer, hogyha szakmai sikereidre és kiemelkedő képességeidre hivatkozol. Leginkább a kézzelfogható eredmények - korábbi feledataid, amelyeket kiválóan hajtottál végre - késztetik arra főnöködet, hogy átgondolja a béremelés kérdését, különösen, ha tevékenységed újabb és újabb üzletfeleleket - és jelentős hasznot - hozhat a cégnek.

Legyen kéznél az ajánlóleveled!

Az igazolt szakmai sikereket alátámasztja a kiváló ajánlólevél, amelyet előző munkahelyeden kaptál. A béralkunál előnyös pozícióból indulhatsz, hogyha ajánlóleveledet a főnököd „orra alá dugod”. Előtte azonban győződj meg róla, hogy referenciáid - jelenlegi munkakörödben is - előnyösek számodra.

Tanulmányozd a piaci helyzetet!

Tízből egy munkaadó javasolja, hogy mielőtt béralkuba bonyolódsz, ismerd meg a piaci helyzetet: tanulmányozd, hogy szakterületeden és a te pozíciódban mi minősül „átlagos” fizetésnek. Képzettségedet és szakmai tapasztalataidat figyelembe véve ezután reálisan meg tudod határozni azt az összeget, amely munkaadódnak is megéri.

Használd ki előnyös pozíciódat, de csak óvatosan!

A vállalatvezetők jelentős része úgy vélekedik, hogy jó tárgyalási alap lehet, ha a frissen alkalmazott munkaerő csábítóbb állásajánlatot kap a konkurens cégtől - ebben az esetben főnököd jól felfogott érdeke, hogy ott tartson a cégnél, még akkor is, ha béredet meg kell emelnie. De légy óvatos! Ez a taktika visszafelé is elsülhet! Ne legyél erőszakos, követelőző, és ne akarj mindenáron magasabb bért kicsikarni, mint amiben előzőleg megállapodtatok!

Légy türelmes!

Munkád megfelel az elvárásaidnak, csak a bérezéseddel nem vagy elégedett? Beszéltél főnököddel, aki nem hajlandó többet fizetni? Ne hagyj ott csapot-papot hirtelen felindulásból, mondd meg felettesednek, hogy így is maradsz a cég kötelékében, és szeretnéd, hogyha hónapok múlva - amikor látja munkád gyümölcsét - visszatérnétek erre a kérdésre!