Négy aranyszabály szabadúszóknak
Arról álmodozol, hogy munkádban is korlátlan szabadságot élvezel? Az igénytermészetes, ám számtalan tényezőnek kell egybevágnia ahhoz, hogy a magad ura légy, és szakterületeden sikeresen boldogulj. Hogyan kamatoztathatod képességeidet és hogyan tudod legjobban kihasználni az idődet? Íme négy alapvető szabály, amelyet szabadúszóként érdemes betartanod!
A tisztánlátás alapkövetelmény! © sxc.hu |
Ahhoz azonban, hogy valaki szabadúszóként sikeres legyen, és szakterületén kiemelkedően tel-jesítsen, figyelembe kell vennie jó pár tényezőt: saját képességeit és szükségleteit, a piaci tényezőket, mindemellett az sem árt, ha betart néhány aranyszabályt!
A 'Rózsaszín Párduc'-effektus
Mielőtt megtalálnád, amit keresel, nyomozz utána!
Néhány foglalkozás - például az írói tevékenység, a weblap-tervezés és grafika, a könyvelés, a piackutatás vagy a számítástechnikai munka nagyobb szabadságot igényel, mint sok más szakma. Nézz utána, hogy melyik munka mivel jár, leginkább azonban saját foglalkozásod követelményeivel, előnyeivel és hátrányaival légy tisztában, különösen, ha azon töröd a fejed, hogy önálló vállalkozásba fogsz!
Sherlock Holmes aranyszabálya
„Megvan a megoldás kulcsa? Nézd meg, mit kezdhetsz vele!”
Menet közben jöttél rá, hogy mivel érdemes foglalkoznod, és munkádra hol van igény? Sok szabadúszó úgy vág bele önálló üzletébe, hogy előtte egy vállalat kötelékében dolgozott, ahol munkája során ráébredt, hogy saját szakterületén többet tud nyújtani, mint az adott vállalat, amely esetleg csak általános szolgáltatásokat kínál ügyfeleinek. Ezért sok szabadúszó szakmai tapasztalatait és kreativitását latba vetve létrehozza önálló vállalkozását.
A szabadúszó tevékenység nemcsak abban nyilvánulhat meg, hogy valaki megteremti saját üzletét. A szabadúszás előnye, hogy a munkavállaló dönti el - és ezt meg is engedheti magának -, hogy a felkínált munkalehetőségek közül melyeket vállalja, vagyis az ajánlatok közül kimazsolázhatja azokat, amelyek legjobban megfelelnek - szakmai és anyagi jellegű - igényeinek. Szerződést köthet egy konkrét munkára, de akár hosszabb periódusra is. Mindez azoknak ideális, akik irtóznak attól, hogy hosszú évekre elkötelezzék magukat egyetlen vállalatnak.
'Tilos a simliskedés!'
„Azt csinálsz, amit akarsz, a lényeg, hogy jól csináld!”
Ha szabadúszóként működsz, és sokáig szakmád élvonalában szeretnél maradni, ügyelj arra, hogy csak olyan munkát vállalj el, amelyre a jövőben is büszke lehetsz: jót tesz szakmai hírnevednek, és a simlisség árnyéka sem vetülhet rá. Az alapoknál kezdd, légy tisztában képességeiddel, azzal, hogy mely munkákat vállalhatod el, és teljesítsd ezeket legjobb tudásod szerint. Rugalmas a munkaidőd? Nem árt, hogyha előre beosztod munkaóráidat, hogy kikalkulálhasd, egy-egy megbízás a kezdetektől a végéig előreláthatóan mennyi időt vesz majd igénybe. Ne feledd, a minőségi munka a legjobb ajánlólevél!
A tartalékolás szabálya
„Ha megengedheted magadnak, csináld!”
Mielőtt elvállalnál egy újabb megbízást, vizsgáld meg bevételeidet és kiadásaidat, jöjj tisztába anyagi helyzeteddel, és ennek fényében dönts! Egyik napról a másikra élsz? Szabadúszóként nagyobb a kockázata annak, hogy bizonytalan időre munka - és jövedelem - nélkül maradsz, ezért próbálj meg biztos anyagi tartalékot fölhalmozni, hogy akkor se legyen üres a zsebed, ha átmenetileg munka nélkül maradsz, és megengedhesd magadnak azt a luxust, hogy várj a számodra kedvező állásajánlatra!