A legsúlyosabb bírsággal sújtották a HírTv-t

4 perc

2006.10.11. 14:50

Az Országos Rádió és Televízió Testület egymillió forintra bírságolta a HírTv-t, miután határozatban szögezte le, hogy a médium a szeptember 18-i, Szabadság téri zavargások közvetítése során több ponton is megsértette a médiatörvényt.

"Az Országos Rádió és Televízió Testület - a mai napon hozott határozatában - megállapította, hogy a Hír Televízió Zrt. műsorszolgáltatása 2006. szeptember 18-i adásnapján megsértette az Rttv. 4. § (1) bekezdésében foglalt tényszerű és tárgyilagos tájékoztatás, valamint az Rttv. 3. § (2) bekezdésében megfogalmazott, a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjének tiszteletben tartását előíró követelményét. Ezért a Testület az Rttv. 112. § (1) e) pontja alapján, az Rttv. 135. § (1) bekezdése szerint 1.000.000,- Ft, azaz egymillió forint bírság megfizetésére kötelezte a műsorszolgáltatót." - áll a médiahatóság szerdai közleményében.

A médiahatóság problematikusnak látja, hogy a műsorszolgáltató helyszíni tudósítója az incidenseket forradalmi eseményként próbálta bemutatni, és eközben több alkalommal kritika nélkül fogadott olyan értesüléseket, melyek alátámasztották azon vélekedést, miszerint a rendőrség indokolatlan módon alkalmaz erőszakot a tüntetőkkel szemben, valamint, hogy a karhatalmi erőket terheli a felelősség az atrocitásokért.

A tévéostrom képei
© Stiller Ákos
Több alkalommal adásba kerültek az elkapott telefonbeszélgetések információi, és a műsorszolgáltató több alkalommal azt sugallta, hogy a rendőrség fegyverrel fogja leverni a megmozdulást. A Hír TV forradalmi, háborús helyzetként számolt be a történésekről, miközben teljes mértékben megfeledkezett a demonstrációk törvényes kereteiről, az események jogállamban szokásos értelmezéséről. A műsorszolgáltató nem tájékoztatott tényszerűen és tárgyilagosan akkor, amikor háborúról, forradalomról, új ’56-ról beszélt - írja közleményében az ORTT.

Szeptember 20-án indított hatósági vizsgálatot az ORTT; ennek során áttekintette hét műsorszolgáltató (a Kossuth Rádió, a Hír Televízió, a Magyar ATV, az RTL Klub, a Duna Televízió, a TV2 és az Echo TV) az MTV-székház ostromának éjszakáján este tíz óra és a műsorzárás között folytatott programszerkesztési gyakorlatát. A médiahatóság ezt követően szeptember 27-én nyilatkozatot tett közzé, melyben közli, a tudósítások közül a HírTv közvetítését tartja aggályosnak, mivel felveti a törvénysértés lehetőségét. Az ORTT felhívására a HírTv is kifejtette álláspontját. A televízió szerint az adott napon a sokoldalú, kiegyensúlyozott, tényszerű, időszerű és tárgyilagos tájékoztatás követelményének maradéktalanul eleget tettek, s tevékenységük fel sem vetheti a Magyar Köztársaság alkotmányos rendje tiszteletben tartására vonatkozó kötelezettség sérelmét.

A "zavargások olyan kihívások elé állították a magyar televíziós műsorszolgáltatókat, mellyel korábban soha nem találkoztak.  Ilyen jellegű, Magyarországon zajló, az erőszakot sem nélkülöző eseményekről közvetlen, élő tudósítást korábban magyar televíziós műsorszolgáltató nem sugárzott, e körben sem televíziós műsorszolgáltató, sem gyakorló újságíró nem rendelkezett tapasztalattal" - írja állásfoglalásában a HírTv, hozzátéve: munkatársaik a helyszínen sokszor életveszélyben dolgoztak. Úgy vélik azonban, hogy a valóban drámai hangú tudósítások szóhasználata nem tekinthető túlzónak vagy félelmet keltőnek. "Amikor tudósítónk „háborúról” vagy a tömeg „forradalmáról” beszélt, akkor nyilvánvalóan a tüntetők és a karhatalom közötti összetűzések, atrocitások, incidensek drámaiságát és erőszakosságát hangsúlyozta. Az 1956-os eseményekkel kizárólag a zavargások külső formai jegyei, a demonstrálók által skandált jelszavak, és nem pedig a zavargások politikai célja körében vont párhuzamot." - írta a csatorna.

Az ORTT erre reagálva úgy vélte: a helyzet rendhagyó volta csak növelte a műsorszolgáltató felelősségét, semmiképpen nem enyhíti azt, és nem ad felmentést a törvényi normák alkalmazása alól.

Az egymilliós bírság a médiatörvényben lehetővé tett legnagyobb összegű büntetés, amit az ORTT kiróhatott. Az MTI egy résztvevőtől úgy értesült: a vitában nem merült fel, hogy felfüggesszék az adó műsorszolgáltatási jogosultságát. ORTT-tagok elmondása szerint a határozatot három támogató és két - a testület Fidesz-, illetve  KDNP-delegáltja által leadott - ellenszavazattal, az MDF-es tag tartózkodása mellett fogadta el, a döntésre nemmel voksolók szerint nem sérült az ügyben a Magyar Köztársaság alkotmányos rendjének tiszteletben tartását előíró médiatörvény-passzus.


Részletek az ostrom alatt elhangzott tudósításból

Császár Attila (22:46:17): „Azt kell mondanom, hogy forradalmi hangulat van [gázkürt], talán hallják önök is. A tömeg többször próbált nekimenni a rendőröknek, és bemenni a televízió épületébe, azért, hogy élőben olvashassák fel, amit követelnek.”

Császár Attila (22:47:33): „A rendőrök könyörtelenül szembeszegültek, nekimentek a tömegnek, miközben korábban azt skandálta a tömeg, hogy magyar rendőr magyar embert nem bánt.” [A képeken nem látszik erőszak, csak nyugodt sorfal és éneklő tömeg.]

Császár Attila (22:49:47): „Úgy tűnik egyébként, hogy a parlament előtti megmozduláshoz képest ez itt már nem a politikáról szól olyan értelemben, hogy itt jelen van a helyszínen a politika, hanem tényleg a fiatalok azok, akik követelik a szabad sajtót. Azt mondták a Kossuth téren, hogy azért jönnek ide, mert az intézmény nem teljesíti közszolgálati feladatait, és azt mondták, hogy érvényt szeretnének szerezni annak, hogy elmondhassák mindazt, amit követelnek, amit szeretne a magyar nép elérni.”

Császár Attila (22:50:40): „A tömeg nem mer nekimenni a rendőrkordonnak, könyörtelen volt a gázspray, azt kell mondanom, én életemben először tapasztaltam meg ezt, de tényleg nem kívánom senkinek sem. A rendőrök habozás nélkül bevetették ezt a fegyverüket.” [képernyőfelirat: „Könnygázt vetettek be az MTV-nél”]

Császár Attila (22:52:34): „Az újságíró kollegák meg voltak döbbenve, hogy a rendőrség ilyen módon lépett fel a tömeggel szemben, illetve velük szemben is.”

Császár Attila (23:13:46): „Azt kell mondanom, hogy amit a Kossuth téren Wittner Mária mondott, hogy forradalom van, az most valóra vált. Wittner Mária október 23-ára akarta az újabb rendszerváltozást, vagy az igazi rendszerváltozást, de úgy látszik, a tömeg ezt már nem bírta kivárni.”

Császár Attila (23:15:03): „A tömegnek csalódnia kellett a rendőrségben, mert a rendőrség nem maradt a tömeggel, nem tartott ki mellette, nem állt ki mellette.”

Császár Attila (0:40:30): „Valaki nekivetkőzik, valaki szétszedi a vízágyút. S a rendőrség könyörtelen a tüntetőkkel szemben.”

Császár Attila (0:52:16): „És a tömeg mondja azt, hogy magyar rendőr velünk van, a magyar rendőr velünk van. Ezt mondták ’56-ban is.” (A felvételeken a vízágyúban rekedt rendőrt kísérik ki a tömegből.)