Spiegel: neves politikusok a "Stasi-források" listáján

1 perc

2006.07.16. 11:05

Neves, még élő, vagy már elhunyt politikusok is szerepelnek azok között, akiket az egykori keletnémet állambiztonsági minisztérium (Stasi) nem hivatalos munkatársakként tartott nyilván, aktát nyitott róluk, nyilvánosan, vagy nem nyilvánosan elhangzott megállapításaikat összegezték azokban, "forrásnak" tekintették őket.

A Der Spiegel hírmagazin legújabb számában megjelent értesülés szerint "forrás" volt Willy Brandt és Helmut Schmidt szociáldemokrata kancellárok, Björn Engholm, a szociáldemokrata párt egykori elnöke, de Franz Josef Strauss, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) volt vezetője is. Az illető politikusok a Nem Hivatalos Munkatársak Munkadossziéval (Inoffizielle Mitarbeiter mit Arbeitsakte - IMA) kategóriába tartoztak.

Mindezt egy valószínűleg már a hónap végén napvilágra kerülő jelentés tartalmazza, amely az 1969 és 1972 között működő nyugatnémet Bundestag (parlamenti alsóház) 43 képviselőjéről állítja, hogy vagy szándékosan ápoltak kapcsolatot a keletnémet biztonsági szervekkel, vagy tudtukon kívül váltak "Stasi-alanyokká". A publikáláshoz az érintett politikusoknak is hozzá kell járulniuk.

A 43 érintett honatya közül 30 a szociáldemokrata (SPD) frakció tagja volt, tíz tartozott az uniópártok (CDU/CSU) frakciójához, három pedig liberális (FDP) képviselőként ült a Bundestagban. Közülük ötről, például a szociáldemokrata Karl Wienandról, évek óta tudott, hogy elkötelezte magát a Stasival való együttműködés mellett. Mindez abból a Rosenholznak nevezett mikrofilmes adatbázisból derült ki, amelyet az 1989 őszi keletnémet vértelen forradalom idején szereztek meg az amerikaiak, s amelyet 2003-ban visszaszolgáltattak a németeknek.

Marianne Birthlert, az egykori Stasi irataival foglalkozó intézmény vezetőjét az a vád érte, hogy visszatartotta a jelentést, mert 2005 őszén ismét a Stasi-hagyatékot gondozó hatóság élére akart kerülni. Ez pedig csak a Bundestagban helyet foglaló pártok jóváhagyásával volt lehetséges.