Az egészségügyi reformok mellett a többség

2 perc

2006.06.27. 08:29

Az emberek több mint kétharmada szerint nem lehet tovább halogatni az átfogó reformokat az egészségügy területén - derül ki a Marketing Centrum kutatásából. 45 százalékuk egyetért azzal, hogy az egészségügyi ellátás színvonala csak akkor fog javulni, ha több egymással versengő biztosító közül választhatunk, és csupán 33 százalékuk van az ellenkező véleményen.

A Marketing Centrum által megkérdezettek többsége a 10 felsorolt költségvetési terület közül az egészségügyre költené messze a legtöbb pénzt: több mint másfélszer annyit, mint amit feltételezése szerint a jelenlegi költségvetés költ rá. 68 százalék változásokra számít az egészségügy területén a következő 4 éves ciklusban, és ezzel az egészségügy átalakításával kapcsolatos várakozások a költségvetés egyensúlyának rendbetétele után a legjelentősebbek a közvéleményben. Igaz, az átalakítás irányával kapcsolatban már megoszlanak a vélemények: a megkérdezettek 36 százaléka számít javulásra, míg 32 százalékuk romlásra számít a területen.

A június elején megkérdezett 1340 fős minta több mint kétharmada azt gondolja, hogy a magyar egészségügyi ellátórendszer elavult és pazarló, ezért nem lehet tovább halogatni az átfogó reformokat ezen a területen. A kormánypártiak valamivel többen gondolják ezt, mint az ellenzékiek, de körükben is többen vannak a reformpártiak. A Fidesz hívei közül többen vélekednek úgy mint a kormánypártiak közül, hogy az egészségügyi ellátás ma Magyarországon alapvetően jó, csak több pénzt kellene fordítani a területre.

A megkérdezettek 68 százaléka szerint sok orvos azért ellenzi az egészségügyi reformokat, mert érdekelt a hálapénz fenntartásában. A kormánypártok hívei ezzel az állítással is inkább egyetértenek, mint a legnagyobb ellenzéki párt szavazói.

Végül a megkérdezettek 45 százaléka gondolja, hogy az egészségügyi ellátás színvonalán csak az fog jelentősen javítani, ha majd több egymással versengő biztosító közül lehet választani, 33 százalékuk ezzel nem értett egyet, míg 22 százalékuk nem tudott állást foglalni ebben a kérdésben. Persze ehhez az is hozzátartozik, hogy mostanában nem nagyon hangzottak el érvek a nyilvánosságban a több biztosítós modell ellen. A kormánypárti szavazók körében többségben vannak a több biztosítós rendszer mellett kiállók, míg a Fidesz hívei pontosan ugyanakkora arányban, 41-41 százaléknyian értenek egyet, illetve ellenzik a több biztosítós rendszert. Az iskolázottabbak inkább támogatják a több biztosítós rendszer bevezetését, mint a kevésbé iskolázottak.

A Marketing Centrum elemzésében megállapítja, hogy az elvek szintjén a közvélemény többsége egyetért az egészségügy átalakításával, de amint a konkrét „zsebre menő” intézkedésekről esik szó, akkor azokat a közvélemény többsége elutasítja. A vizitdíj bevezetését és a gyógyszerár támogatás csökkentését a megkérdezettek fele akkor is elutasítja, ha azok egy előremutató reform kereteiben valósulnának meg.

Egyetért-e a következőkkel?

 

Igen

Nem tudja eldönteni 

A magyar egészségügyi ellátórendszer elavult és pazarló, nem lehet tovább halogatni az átfogó reformokat.

69

8

23

Sok orvos csak azért ellenzi az egészségügyi reformokat, mert érdekelt a hálapénzrendszer fennmaradásában.

68

8

24

Az egészségügyi ellátás színvonala csak akkor fog jelentősen javulni, ha majd több egymással versengő biztosító közül választhatunk.

45

22

33