Demján: Magyarország a nemzetközi tőke kezében van

2 perc

2006.05.02. 14:30

Hazánk a nemzetközi tőke, a kormány pedig az EU kezében van, mondta Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének ügyvezető elnöke. A szeptemberi konvergenciaprogram ugyanis eldöntheti az ország sorsát. Reális veszély, hogy rossz program esetén kivonják a nemzetközi tőkét az országból.

Magyarország egyelőre a "bulik országa", ahol mindenki megcsinálhatja a saját kis buliját. Ilyen például az, hogy két év alatt érettségizhet egy parkolóőr, miközben a munkájához nincs is rá szüksége - mondta Demján Sándor. Szerinte a kormánynak fájdalmas intézkedéseket kell hoznia ahhoz, hogy elfogadható programmal álljon az EU-bizottsága elé szeptemberben. Az állami apparátus csökkentése, nemzeti konszenzus, konvergenciaprogram szükségessége voltak a legfontosabb elemei a mai VOSZ sajtótájékoztatónak.

Amennyiben az Európai Unió nem fogadja el szeptemberben a magyar konvergencia programot, az állampapírokban lévő forró pénzek elhagyják az országot, és a piacok leírnak minket - hangsúlyozta. Ehhez a kormánynak és az ellenzéknek konszenzusra kell jutnia az euró 2010-es bevezetését, a közigazgatási-, illetve egészségügyi reformot, az adócsökkentést, s ezzel összefüggésben a bértámogatás megvalósítását illetően. A legtöbb EU-tagországban az állampolgárok zsebében marad bérük kétharmada, Magyarországon viszont csak fizetésük egyharmadát kapják kézhez az alkalmazottak. Szerinte többek között ez is a jelentős költségvetési hiányra vezethető vissza.

Magyarországon ugyanis az önfoglalkoztatókat leszámítva jelenleg  2,8 millió alkalmazott  után fizet  munkaadója járulékot , s ennek mintegy 40 százaléka állami szférában foglalkoztatott. Demján Sándor a  hvg.hu-nak elmondta  legalább 30 százalékos apparátus-csökkentésre lenne részben szükség  a költségvetés szanálásához. 

Az evával kapcsolatban az ügyvezető elnök úgy vélekedett, hogy átmenetileg - a kis és közepes cégek segítésére - duplájára kell emelni a jelenlegi 25 milliós értékhatárt, de a végső cél az, hogy az evához hasonló teher háruljon csak minden vállalkozóra. Demján Sándor úgy véli, hogy az euró bevezetésére akkor kerüljön sor, amikor Magyarország eredménye eléri az EU-15-ök GDP-jének 80 százalékát. Ehhez a mutatóhoz kötné a munkaidő-alap csökkenthetőségének felvetését is, és arra is figyelmeztet: az ország jelenlegi teljesítménye mellett nincs realitásuk a korai, kedvezményes nyugdíjazási elképzeléseknek. Rosszak a szakképzési arányok, elenyésző a természettudományos képzés, ami pedig elengedhetetlen a modernizációhoz, a technológiai előrelépéshez, a K+F szektor fejlődéséhez. 

A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége kidolgozott egy pontozásos rendszert a pártok gazdaságpolitikai programjainak értékelésére. Például a négy évre meghirdetett és stabilan tartott adórendszer a legmagasabb, 15 pontot éri. Ugyanennyi pontot kap a kormány, ha felszámolja a körbetartozás okait. Az államháztartás hiányának - GDP-hez mért - csökkentésekor százalékpontonként 10 értékelési pontszám jár. A legtöbb programpont csak jövőre, de inkább 2008-ban értékelhető, ám az államigazgatási reformot például
már az idén értékelni fogják.

A VOSZ rövid távú tervei közt szerepel, hogy szembesíti a pártokat, korábbi vállalásaikkal, s értékelik a válaszokat. A munkaadói szervezet politikailag semleges, nem célja egy új kormányprogram létrehozása, de mindenképpen szeretné befolyásolni azt. Az ügyvezető elnök kiemelte a sajtó felelősségét az elengedhetetlen változások kikényszerítésében.