Egy kutatócsoport azt állítja, megtalálták az AIDS ellenszerét

3 perc

2006.02.08. 13:11

A nemzetközi tudóscsapat bejelentette, kifejlesztettek egy olyan gyógyszer-elegyet, amely a jelenlegi készítményektől eltérően nem csupán lelassítja, hanem megsemmisíti az AIDS-et okozó HIV vírust.

A CSA-54 kódjelű vegyületet egyelőre még csupán laboratóriumi körülmények között tesztelték. A Ceragenin nevű vegyszercsoportba tartozó elegy szimulálja az egészséges emberi szervezet immunreakcióit. A kutatás oroszlánrészét Paul D. Savage, a hawaii Brigham Young University professzora végezte. A Ceragenix Pharmaceuticals által támogatott kutatás során Savage és kollégái kifejlesztették és szintetizálták a CSA-54-et. Derya Unutmaz, a Nashville-i Vanderbilt University orvosi karának professzora számos Ceragenint tesztelt le a HIV-ellenes képességeiket vizsgálandó.

Hétfőn kiadott óvatos közleményében Unutmaz úgy fogalmazott, hogy ez a vegyületcsoport hozhatja meg a kutatók és orvosok által olyan régóta várt áttörést az AIDS-ellenes küzdelemben.

„A Brigham Youngtól kaptuk a vegyületeket tavaly október elején, s az első eredményeket novemberben regisztráltuk” – nyilatkozta a Salt Lake Tribune-nek Unutmaz. „Azóta számtalan alkalommal reprodukáltuk a reakciókat. Egyelőre néhány kezdetleges, ám roppant ígéretes eredmény van a kezünkben, amelyet formálisan is a közvélemény elé szeretnénk tárni, mielőtt elindulna a hírverés.”

A jelenlegi ismeretek szerint a vegyület molekuláris szinten támadja a HIV vírus membránját, s megakadályozza, hogy a kórokozó kapcsolatba léphessen elsődleges célpontjaival, az úgynevezett T-helper fehérvérsejtekkel, amelyek az immunreakciók kialakításában játszanak kulcsfontosságú szerepet. Egyelőre úgy tűnik, hogy a CSA-vegyületek az összes ismert HIV-variánssal hasonlóképpen tudnak elbánni. Jelenleg körülbelü 40,3 millió fertőzött él világszerte. A tavalyi év során közel ötmillió új esetet regisztráltak.

„Jelentős erőforrásokat szántunk rá, hogy megértsük ezeknek a vegyületeknek a működési elvét” – magyarázta Unutmaz. „Úgy gondoljuk, hogy Dr. Savage-dzsel együttműködve még hatékonyabb keverékeket tudunk majd előállítani.”

A CSA-vegyületek további erénye lehet, hogy a HIV-vel szembeni pusztító ereje mellett egyéb az emberiséget sújtó betegséggel is hasonlóképpen elbánik. Ha a kutatók feltételezései megerősítést nyernek, az elegyet sikerrel alkalmazhatják például az influenza, vagy akár a rettegett madárinfluenza, himlő, vagy herpesz ellen.

3-7 éven belül kész lehet (Oldaltörés)

Savage a The Salt Lake Tribune-nek nyilatkozva elmondta, kutatócsoportjával nyolc éven keresztül vizsgálták a CSA-vegyületeket, s megfigyelték, hogy milyen hatékony, a különböző mikrobák és baktériumok ellen. A vírusokkal szembeni hatóerejére csupán egy évvel ezelőtt figyeltek fel.

„Nagyon hatékonyan semmisítik meg a vírusokat, hasonlóan saját, természetes védelmi mechanizmusainkhoz” – magyarázta Dr. Savage. A szakember hozzátette, hogy az AIDS-ellenes küzdelem mellett számos egyéb, immunhiányos betegség legyőzésében is fontos szerepet kaphatnak a Cerogeninek.

A vegyületek számos módszerrel bejuttathatóak a fertőzött szervezetbe. A kezdetleges elképzelések szerint krém formájában alkalmaznák, azonban – piaci értékesítés esetén – valószínűsíthető tabletták és injekciók kifejlesztése is.

A Brighton Young University és a Vanderbilt University közösen nyújtott be szabadalmi kérelmet a CSA-vegyületekre. A licensz exkluzív felhasználója a kutatást támogató Ceragenix Pharmaceuticals lehet.

„Természetesen még további kutatások szükségesek, hogy megbizonyosodjunk a hatékonyságáról, azonban én bizakodó vagyok” – idézi a The Salt Lake Tribune Steven Portert, a gyógyszerészeti cég elnökét. „Lehetségesnek tartjuk, hogy a CSA-vegyületekre egy teljesen új ellenanyag-családot építhetünk, amelyek számtalan vírusos, gombás és bakteriális fertőzés ellen nyújthatnak védelmet, sőt, elképzelhető, hogy számos a jelenlegi terápiás módszereknek már ellenálló variánssal is sikerrel felvehetik majd a harcot.”

Porter szerint ha az állati és emberi alanyokon végzett kísérleti eredmények továbbra is megfelelőek, három és hét év közötti időnek kell eltelnie, míg a vegyületeket a mindennapi orvosi kezelések során használhatják majd a szakemberek. Ez a folyamat lerövidülhet, ha az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet a Food and Drug Administration kiemelten kezeli a gyógyszert.

Mielőtt azonban a patikák polcaira kerülhet a CSA-54, a kutatók megjelentetik kutatási eredményeiket a szaklapokban, hogy független megerősítést nyerjenek felfedezésükről. Ha a a szakértői közösség sem talál hibát az elméletben, megkezdődhet az első tesztfázis.