Nem bitorolt szabadalmat a Richter

1 perc

2006.01.18. 08:51

Forgalmazható a Richter Gedeon Rt. csontritkulás elleni generikus készítménye, miután jogerős bírói ítélet született a Merck gyógyszergyár által a Richter ellen indított szabadalombitorlási perben.

A Fővárosi Ítélőtábla a 2006. január 17-én kihirdetett végzésével jogerősen, a bejelentés napjára visszaható hatállyal megsemmisítette az amerikai Merck szabadalmát, amelyre hivatkozással szabadalombitorlási igényt kívánt érvényesíteni a Richter ellen, így bitorlási keresetének nincs jogalapja.

A Richter közleménye szerint a bírói döntés alátámasztja azt a tényt, hogy a társaság az alendronát hatóanyagú készítmény gyártásával és forgalmazásával nem követett el szabadalombitorlást.

A bíróság a peres eljárásban tavaly júniusban ideiglenesen eltiltotta a Richtert a gyógyszerkészítmény gyártásától és forgalmazásától.

A Merck eredeti készítményének generikus változatával tavaly áprilisban egyszerre lépett a magyar piacra a  Richter és a TEVA gyógyszergyár. A gyógyszert bemutató sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az oszteoporozis (csontritkulás) Magyarországon népbetegségnek számít, mintegy 600 ezer nőt és 300 ezer férfit érint.

A betegség kezelésére szolgáló gyógyszerek magyarországiforgalma 2004-ben 10 milliárd forint volt fogyasztói áron számolva. Ezen belül az alendronát hatóanyagú eredeti készítmény az ötödik  legnagyobb forgalmú gyógyszernek számít Magyarországon, 5,4 milliárd forintos éves forgalmával. 
   
A Richter és a TEVA számításai szerint az eredeti terméknél 30 százalékkal olcsóbb generikus változatok évi 115 millió forint megtakarítást jelenthetnek a betegeknek és 1,5 milliárd forint megtakarítást az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnak (OEP). A gyártók becslése szerint az új termékek piaci részesedése rövid időn belül elérheti a 30 százalékot. Mind a Richter, mind a TEVA készítménye 90 százalékos tb támogatást élvez.