Negyedik nyugdíjpillér: tízmilliárdos befektetés lehet az első évben
Nagy sikerként értékeli a tőzsde elnöke a negyedik nyugdíjpillér, a nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) - a negyedik pillér - jövő évi bevezetését, s 2006-ban mintegy 10,5 milliárd forintnyi, hosszú távú megtakarításra számít a számlákon.
A negyedik pillér nem konkurense az önkéntes pénztáraknak Szalay-Berzeviczy Attila szerint, hanem csupán további, alternatív, megtakarításra ösztönző lehetőség. Előnye, hogy tudatos befektetői magatartásra ösztönöz, mivel a számla tulajdonosa szabadon eldöntheti, milyen értékpapírba - részvénybe, kötvénybe, befektetési jegybe - fekteti a jövőbeli nyugdíjának kiegészítésére szánt összeget. Ugyanakkor a számlán keletkezett árfolyam-nyereséget nem terheli majd a 2007-ben bevezetésre kerülő árfolyam-nyereségadó sem.
A negyedik és a harmadik pillért "tűzfallal" választották el a egymástól - hangsúlyozza a tőzsdeelnök, tehát nincs átjárási lehetőség az önkéntes nyugdíjpénztárak és a nyugdíj-előtakarékossági számlák között, ami válasz azokra a félelmekre, amelyek szerint a negyedik pillér "elszipkázhatja" a nyugdíjas éveikre takarékoskodókat az önkéntes kasszáktól.
A napokban elfogadott, a nyugdíj-előtakarékossági számla bevezetését kimondó törvény szerint a nyesz éves számlavezetési díja a portfólió 1 százaléka, de minimum 2 ezer forint, minden tőkebefizetés utáni vásárlási tranzakció díjmentes, minden további tranzakcióért a számlavezető bank saját kondíciós listája alapján számítja fel díjat.
A tőzsde vezetője szerint a hazai bankok az alacsonyabb kamatkörnyezetben "ki vannak éhezve" minden új, a jutalékbevételek növelésére alkalmas termékre - így várhatóan többen piacra lépnek majd a konstrukcióval -, de a jogszabály lehetővé teszi a brókercégek számlavezetését is.
Az új intézményrendszer kiépülése éveket vesz majd igénybe, de - idézi a tőzsdeelnök az amerikai és az angol példát -, van, ahol a negyedik pillérben összegyűlt vagyon meghaladja a nyugdíjalapokban elhelyezett összeget. Szalai-Berzeviczy Attila 2006-ban, a bevezetés évében 70 ezer számla nyitására és számlánként átlagosan 150 ezer forint megtakarításra számít.