Ki kicsoda

2 perc

2005.01.25. 22:00

A vasárnapi választás esélyese a legtöbb iraki által csak síita háznak nevezett Egyesült Iraki Szövetség, amely...

A vasárnapi választás esélyese a legtöbb iraki által csak síita háznak nevezett Egyesült Iraki Szövetség, amely elsősorban a két legnagyobb síita vallásos párt, az Iraki Iszlám Forradalom Legfelső Tanácsának (SCIRI) és a Dava Pártnak a koalíciója. A közös lista élén Abdelaziz al-Hakim, a SCIRI vezetője áll, aki bátyja 2003 augusztusában történt meggyilkolása után került a vezető pozícióba. A lista ismert személyisége Ibrahim Dzsafari, a Dava Párt vezetője, aki al-Hakimmal együtt támogatta a síiták legtekintélyesebb vallási vezetőjének, Ali al-Szisztáni ajatollahnak a választás mihamarabbi megtartására vonatkozó követelését. Az amerikaiak ellen tavaly két lázadást is vezető, fiatal radikális szónok, Moktada al-Szadr hívei is helyet kaptak a listán. A szövetséghez csatlakozott Washington egykori kedvence, Ahmed Csalabi Iraki Nemzeti Kongresszusa. A politikus azonban kegyvesztett lett, és ezt követően a vallásos platformhoz kezdett közeledni. A listán jelentős személyiség még Huszein Sahrisztáni atomtudós, akinek neve tavaly ideiglenes kormányfőként is felmerült, de Washington végül Ijad Allavit választotta a posztra. A síita ház vezető személyiségei jó kapcsolatokat ápolnak Iránnal, ahol többük éveket töltött száműzetésben.

A síita szavazók körében jelentős támogatásra számíthat még Allavi ideiglenes kormányfő Iraki Listája, amelyen szunnita és síita politikusok egyaránt szerepelnek. A Szaddám Huszein diktatúrája alatt száműzetésbe kényszerült, egykori baathista politikus az "erős ember" képét igyekszik kialakítani magáról, de sokan a nyugati szövetségesek bábjának tartják. Ennek ellenére kompromisszumos figuraként a kormányfői székben maradhat.

Jóllehet a Huszein utáni éra legjelentősebb szunnita csoportja, az Iraki Iszlámista Párt a választás bojkottjára szólított fel, a szavazók nem maradtak szunnita alternatíva nélkül. Gazi al-Javer ideiglenes elnök Irakiak nevű világi listája elsősorban a szunnita törzsek számára lehet vonzó, mivel a politikus az egyik legnagyobb iraki törzs, az északi sammar feje. A listán ugyanakkor Hazem al-Saalan átmeneti védelmi miniszter is szerepel, aki azonban világi síita. Adnan Pacsacsi veterán szunnita vezető a választás fél évvel történő elhalasztását javasolta, de Független Demokraták Szövetsége nevű listája ennek ellenére részt vesz a versengésben.

A két legnagyobb kurd párt, a Maszúd Barzáni vezette Kurd Demokrata Párt és a Dzsalal Talabáni elnökölte Kurdisztáni Hazafias Unió egyéb kisebb kurd pártokkal együtt hozta létre a Kurdisztáni Szövetséget. Az északi autonómiájuk megerősítésére és az olajközpont, Kirkuk megszerzésére törekvő kurdok mindenképpen szeretnék megkaparintani az egyik fontos közjogi méltóságot, például az elnöki vagy a kormányfői posztot. Szunnita körökben a kurd igényeket a valóságtól való elrugaszkodásnak nevezték.