Juscsenkót bizonyosan megmérgezték

2 perc

2004.12.11. 17:43

Az ukrán elnökjelölt betegségét biztosan dioxinmérgezés idézte elő - állítják a Juscsenkót megvizsgáló osztrák orvosok. Kicsivel nagyobb adag a méregből halálhoz vezetett volna.

Dioxinnal mérgezték meg Viktor Juscsenko ukrán ellenzéki elnökjelöltet - jelentette be szombaton Bécsben a Rudolfinerhaus magánklinika főorvosa. Az ukrán politikust péntek este szállították újabb kivizsgálásra Ausztriába, miután mindeddig nem tudták megállapítani, mi okozta szeptember óta tartó rejtélyes betegségét.

Michael Zimpfer főorvos szerint a betegséget minden kétséget kizáróan dioxin-mérgezés idézte elő, amelyet "idegen kéz" juttatott szájon át valamilyen levesbe keverve szervezetébe. A diagnózist bőrelváltozások, vérminták és szövettani vizsgálat alapján állapították meg. A főorvos ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az idegenkezűség bebizonyítása a rendőri szervek hatásköre.

A Juscsenkót vizsgáló orvosi stáb a politikus valamennyi szervét, azok méretét és működését, sőt, csontvázát is átvizsgálta. Újabb vérképet készítettek, valamint szövetmintát vettek bélnyálkahártyájáról, amelyre Juscsenko mindeddig nem volt hajlandó. Ennek alapján megállapították, hogy a politikus szervezetében olyan erős dioxin-koncentrátumot találtak, amely a vérben és a szövetekben lévő normális mennyiségének ezerszerese.

Zimpfer szerint amikor szeptemberben először megvizsgálták Juscsenkót, a politikus kritikus állapotban volt. Az ennél nagyobb dózis alighanem halálos lett volna. Az orvoscsoporthoz tartozó ukrán származású Nikolaj Korpan doktor azonban közölte, hogy Juscsenko általános egészségi állapota sokat javult, maradandó károsodást nem szenvedett, munkaképes, és betegsége nem fertőző. A méreg okozta arcbőrgyulladások gyógyulása ellenben hosszú időt vesz majd igénybe.

© AP
Az ukrán ellenzéki elnökjelölt már korábban azzal vádolta a kijevi hatóságokat, hogy meg akarják őt mérgezni. Az 50 éves Juscsenko először szeptemberben lett rosszul, és erős hasi fájdalmai miatt sürgősen Bécsbe szállították kivizsgálásra. Nem sokkal később azonban folytatta választási kampányát, arca azonban eltorzult és kiütések borították. Szeptember végén ismét kórházba vitték további kezelésre. Az ukrán ügyészség vizsgálatot indított ugyan, de október 22-én le is zárta, arra hivatkozva, hogy Juscsenko herpesz-fertőzést kapott. Az osztrák orvosok szombati bejelentését követően az ukrán ügyészség újra nyitotta vizsgálatát a Viktor Juscsenko elleni merényletkísérlet ügyében - jelentette ügyészségi forrásokra hivatkozva az Interfax hírügynökség.


Az ukrán elnökválasztások második fordulójának eredményét az ukrán legfelsőbb bíróság az ellenzéki tömegmozgalom hatására és a nyugati államok nyomására megsemmisítette, és az új választásokat december 26-ra írták ki.

A dioxin hatása az emberre (Oldaltörés)

A dioxin olyan méreg, amely különösen kis adagokban hat és veszélyessége abban áll, hogy ha egyszer bekerült a sejtekbe, nagyon nehéz elpusztítani. A szakértők szerint számos, hosszú távú hatása is lehet az ember egészségre. A klórikus pattanások a leggyakoribb tünetei a "sevesói dioxinnak" is nevezett TCDD-nek, az egyik legveszélyesebb dioxin-fajtának. Ezek az anyagok többféle krónikus betegséget is okozhatnak, köztük szív- és keringési betegségeket, valamint májroncsolódást.

A dioxin vízben oldódó, színtelen folyadék, jelen van mindenütt a talajban, az üledékekben, és a levegőben. Molekuláit szén-, hidrogén-, oxigén- és halogén- (klór vagy bróm) atomok alkotják. Az emberek dioxinnal való fertőzése 95 százalékban élelem útján történik (olyan szarvasmarhatermékeken, mint a tej és a hús, vagy a halakon és a rákféléken keresztül).

E toxikus anyagok akaratlanul is termelődnek a termikus folyamatokban, amelyek klórt és szerves anyagokat bocsátanak ki. Termelhetik az aktív vulkánok, az erdőtüzek, de a legfőbb kibocsátók a hulladékégetők. A vietnami háborúban alkalmazott lombtalanítók kísérő szennyezéseként óriási károkat okozott.