Szabadok az egyiptomi túszok, a franciák még nem
A múlt héten elrabolt egyiptomi túszok közül az utolsó kettő is visszanyerte szabadságát. Az Irakban túszul ejtett francia újságírók sorsáról azonban ellentmondó hírek érkeznek.
Az Orascom kedden tudatta a sajtóval, hogy három alkalmazottjukat ugyanaznap délután szabadon engedték az emberrablók. A cég órákkal korábban beszámolt egy negyedik alkalmazottjuk kiszabadulásáról is.
A cég szóvivője csak annyit mondott el a négy túsz kiszabadulásának körülményeiről, hogy kimerítő tárgyalások zajlottak, és nem tért ki arra, hogy fizettek-e váltságdíjat. Egyiptomi sajtóértesülések szerint ugyanakkor az emberrablók váltságdíjat követeltek a túszokért.
Az al-Arabíja arab hírtelevízió meg nem nevezett forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy Christian Chesnot és Georges Malbrunot francia újságírók szabadon bocsátása is 48 órán belül megtörténik. A csatorna kedden este készített telefonon interjút egy francia férfival. A Philippe Brett néven bemutatott franciát túszok kiszabadítására felállított francia tárgyalóküldöttség tagjának nevezte. Brett az interjúban kijelentette: találkozott a két francia fogollyal. Jó fizikai és lelki állapotban vannak, és megegyezés született elrablóikkal szabadon bocsátásukról.
Az Iraki Iszlám Hadsereg már szeptember 18-án nyilvánosságra hozott a világhálón egy közleményt, miszerint feltételesen beleegyezett túszainak szabadon bocsátásába. Az akkori üzenet szerint Chesnot és Malbrunot "saját akaratából elfogadta", hogy a szervezetnek dolgozzon és tájékoztassa a Nyugatot az Egyesült Államok által indított háború, valamint az iraki ellenállás valóságos tényeiről.
A francia külügyminisztérium azonban nem tud arról, hogy megegyezés született volna az Irakban elrabolt két francia újságíró szabadon bocsátásáról. Marie Mas-Dupuy külügyi szóvivő szerdán azt is leszögezte: Párizsban nem tudnak arról, hogy francia megbízott találkozott volna a túszokkal.
A két francia újságírót és iraki gépkocsivezetőjüket augusztus 20-án rabolták el. Egy terrorista szervezet, a magát Iraki Iszlám Hadseregnek nevező csoport vállalta az emberrablást, és azt követelte, hogy a franciák életéért cserében vonják vissza Franciaországban azt a törvényt, mely tiltja, hogy az állami iskolában feltűnő módon vallási jelképeket viseljenek. (MTI)