Recessziót hozhat a magas olajár, az OPEC tehetetlen

2 perc

2004.09.28. 09:32

Tovább emelkedett a kőolaj ára a szabadpiacon kedden, miután nigériai lázadók olajtermelő vállalatokat fenyegettek meg. Eközben az OPEC semmit nem tesz a várható recesszió ellen.

A rekordmagasságba szökő olajárak recessziót idézhetnek elő - vélekedett a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) soros elnöke, Purnomo Yusgiantoro indonéz energiaügyi miniszter, aki szerint ez ellen az OPEC " semmit sem tehet". Az OPEC decemberben tartja szokásos értekezletét, és nem tervezi, hogy előrehozza az értekezlet dátumát amiatt, mert az árak a hordónkénti 50 dollár fölé emelkedtek.



Ez még csak a kezdet?



A szakértők további áremelkedésre számítanak, egyesek szerint az olaj áránál "a határ a csillagos ég". Ennek egyrészt az az oka, hogy az Egyesült Államokban termeléskiesést okozott az Iván nevű hurrikán, és a stratégiai olajtartalékokból a két amerikai olajfinomító rendelkezésére bocsátott többlet-nyersolaj kevésnek bizonyult. Ráadásul a kereskedők a holnap közzétett múlt heti amerikai olajkészletekre vonatkozó adatoknál is erőteljes visszaesésére is számítanak.



Másrészt hat a piacra a nigériai bizonytalanság is. A nigériai lázadók ugyanis "általános támadást" hirdettek meg a Niger olajban gazdag deltavidékére, egyúttal felszólították az olajtársaságokat, hogy hagyjanak fel addigra a kitermeléssel.



A Niger deltavidékből származik az ország teljes - napi 2,3 millió hordót kitevő - olajtermelése. A Shell mellett az ExxonMobil, a Total, a ChevronTexaco és az Agip adja Nigéria teljes termelését.



A Shell és az Eni sem ijedt meg



A Nigériában működő legnagyobb olajtermelő társaság, a Royal Dutch Shell nem állítja le olajtermelését a fenyegetések ellenére sem. A Shell szóvivője kedden úgy nyilatkozott, hogy korábban is kaptak fenyegető felhívásokat, és a cég elővigyázatossági intézkedéseket tett, két olajmezőről kivonta 235 - a közvetlen termeléssel nem foglalkozó - alkalmazottját, de a kitermelést nem állítja le.



Az Eni olasz olajtársaság is azt közölte kedden, hogy a harcok ellenére nem tervezi sem a személyzet repatriálását, sem pedig a termelés visszafogását.



Hab lehet a tortán a szakszervezet sztrájkja



A nigériai olajipar egyik vezetője szerint az ország kitermelése máris napi 250-300 ezer hordóval, vagyis 10 százalékkal visszaesett. A nigériai szakszervezetek is azzal fenyegetőznek, hogy október 11-én sztrájkot indítanak, ha a kormány nem vonja vissza a benzinárak 15 százalékos emeléséről hozott döntését.