Zhvg hvg.hu 2024. október. 09. 22:05

Hogyan védik az állatokat a hurrikántól? Állatkertek és akváriumok túlélési stratégiái

Amikor hurrikánok csapnak le, az állatkertek és akváriumok gyors intézkedésekkel védik a veszélyeztetett állatokat. A mentési terveket és a speciális menedékhelyeket folyamatosan fejlesztik, hogy alkalmazkodni tudjanak az éghajlatváltozás miatt egyre szélsőségesebb időjárási viszonyokhoz.

Amikor 2024 szeptemberében a Helene hurrikán lecsapott Floridára, az állatkertek és akváriumok munkatársai azonnal reagáltak a közeledő veszélyre. Kelly Martin, a Clearwater Tengeri Akvárium állatok gondozásáért felelős vezetője és csapata már jól begyakorolt vészhelyzeti tervekkel készültek. Martin annak a csapatnak a tagja volt, amely a hurrikán alatt is az állatok mellett maradt, hogy megvédjék őket. A csapat kezdetben azt remélte, hogy a vihar pusztítása mérsékelt lesz, de a valóság sokkal súlyosabbnak bizonyult.

Váratlan veszély és az azonnali válaszlépés

Az este kilenc óra után néhány perccel kezdődő események gyorsan rosszabbra fordultak, amikor a víz elkezdett beáramlani az épületbe. Hamarosan 1,2 méteres víz állt az akvárium területén. A helyzet a BBC összefoglalója szerint annyira veszélyessé vált, hogy a csapat kénytelen volt abbahagyni a földszinti mentési munkálatokat, és a negyedik emeletre menekült. A munkatársak biztonsága elsődleges volt, de közben minden pillanatban aggódtak az állatokért, amelyek az akvárium medencéiben maradtak.

Bekavart a Milton hurrikán, késve tér haza a NASA négy asztronautája a Nemzetközi Űrállomásról

A Floridára lecsapó Milton hurrikán miatt egyelőre nem lehet visszahozni a Földre a Nemzetközi Űrállomás leköszönő legénységét, és lehet, hogy az újonnan kijelölt időpont is tolódik még.

Kelly Martin elmondta, hogy bár igyekezett nyugalmat sugározni, ez az egyik legijesztőbb esemény volt, amit valaha átélt. Az áramkimaradás tovább súlyosbította a helyzetet. Az egész éjszakát a negyedik emeleten töltötték, remélve, hogy a víz szintje hamarosan csökkenni kezd. Hajnali háromkor Martin visszatért a földszintre és felmérte a károkat. Az akvárium elárasztott részein keresztülsétálva szomorúan látta, hogy a fagyasztók, állatorvosi berendezések, vízszivattyúk és kompresszorok mind megrongálódtak.

Szerencsére az összes állat életben maradt. Martin szerint ez nagy megkönnyebbülés volt, hiszen a károk súlyossága ellenére a vészhelyzeti tervük tökéletesen működött. Az állatokat sikerült biztonságban tartaniuk a vihar alatt, ami hatalmas sikert jelentett a csapat számára.

Gyors evakuálás és a helyreállítás folyamata

A hurrikán utáni napokban a legnagyobb kihívás az volt, hogy a legveszélyeztetettebb állatokat biztonságba helyezzék. Hét tengeri teknőst és két manátuszt másik állatkertbe kellett szállítani, hogy megfelelő környezetben legyenek, amíg az akváriumot helyre nem állítják.

A Clearwater Tengeri Akvárium csapata azóta is fáradhatatlanul dolgozik, hogy megtisztítsák az épületet, helyreállítsák a károkat, és pótolják az elveszett felszerelést. Most azonban újabb hurrikán, a Milton közeledik, ami újabb kihívások elé állítja őket.

Az éghajlatváltozás kihívásai és a vészhelyzeti tervek fejlesztése

Az Egyesült Államok állatkertjei és akváriumai évről évre fejlesztik és finomítják vészhelyzeti terveiket, különösen az egyre gyakoribbá és intenzívebbé váló hurrikánok miatt. Az állatkertek az elmúlt évtizedek során sokat tanultak, különösen a 2005-ös Katrina hurrikán után, amely hatalmas pusztítást végzett az állatok között. Az ilyen tragikus események ellen mára szigorú szabályokat és előírásokat hoztak, amelyek alapján az állatkertek és akváriumok felkészülnek a természeti katasztrófákra.

A Katrina után elfogadott 2006-os amerikai állatjólléti törvény előírja, hogy minden állatkertnek és állatgondozó intézménynek részletes vészhelyzeti tervekkel kell rendelkeznie. Emellett az intézmények az Egyesült Államok Nemzeti Meteorológiai Szolgálata által elismert „viharkészenléti” státuszt is megszerezhetik, ha teljesítik a szükséges feltételeket. Az állatkerteknek évente legalább négy élő vészhelyzeti gyakorlatot kell tartaniuk, hogy felkészültek legyenek az adott régióban várható szélsőséges időjárási eseményekre.

Az állatok felkészítése a viharokra

Az állatok felkészítése is kulcsfontosságú része a vészhelyzeti terveknek. Például a Palm Beach Állatkert flamingóit trenírozzák, hogy kövessék a gondozóikat a hurrikán-menedékhelyre.

Az állatgondozók rendszeresen gyakorolják a madarakkal a menedékbe vonulást, hogy amikor ténylegesen szükség van rá, a flamingók stresszmentesen kövessék őket.

A gondozók játékosan tanítják be az állatokat, hogy ne érezzék fenyegetve magukat, ha el kell hagyniuk a megszokott környezetüket.

Ezenkívül az olyan állatok, mint az amerikai aligátorok és a majmok is rendszeres képzéseket kapnak arra, hogy hogyan vonuljanak menedékbe a hurrikánok alatt. A Palm Beach Állatkert gondozói naponta tanítják a majmoknak, hogyan zárják be magukat szállítókonténereikbe, hogy szükség esetén gyorsan biztonságba lehessen őket helyezni. A cél az, hogy az állatok számára ezek a helyzetek ne okozzanak stresszt, hanem természetes viselkedésként fogadják el azokat.

Tartalékok biztosítása

Az állatkerteknek és akváriumoknak nemcsak az állatok biztonságát, hanem az ellátásukat is biztosítaniuk kell vészhelyzetek idején. Az élelmiszerek és vízkészletek mellett a szükséges gyógyszereknek is rendelkezésre kell állniuk. Néhány állat különleges igényekkel rendelkezik, például

a koalák kizárólag friss eukaliptuszt esznek, amelyet nem lehet hosszú távon tárolni, így az állatkerteknek stabil beszállítói láncokat kell fenntartaniuk a viharok idején is.

Egy másik példa a floridai Zoo Tampa idős hangyásza, Cruz, akinek speciális gyógyszeres turmixot készítenek, amit a gondozóknak mindig biztosítaniuk kell, még viharok esetén is.

Korábbi tragédiák tanulságai

A múltban sajnos több tragikus eset is történt, amikor állatok életüket vesztették a hurrikánok miatt. Az 1992-es Andrew hurrikán például súlyosan megrongálta a floridai Miami Metrozoot, ami miatt több állat megszökött, és csak hónapokkal később sikerült őket befogni. Az állatkert helyreállítása évekbe telt, és komolyabb biztonsági intézkedéseket vezettek be annak érdekében, hogy a jövőben elkerüljék az ilyen eseményeket.

A hurrikánokhoz kapcsolódó tragédiák arra ösztönözték az állatkerteket és akváriumokat, hogy folyamatosan fejlesszék a vészhelyzeti terveiket, és minél gyorsabban reagáljanak a viharok előrejelzéseire. Az állatok evakuálása, a tartalékok felhalmozása, valamint a gyors helyreállítási műveletek elengedhetetlenek a sikeres túléléshez.

Az éghajlatváltozás hosszú távú hatásai

Az éghajlatváltozás miatt a hurrikánok gyakorisága és intenzitása folyamatosan növekszik, ami komoly aggodalomra ad okot az állatkertek és akváriumok számára is. Az extrém időjárási események, mint a szélsőséges hőhullámok, aszályok és hurrikánok az állatok számára is óriási kihívásokat jelentenek, beleértve a fogva tartott állatokat is.

Joe Biden: a Milton hurrikán soha nem látott csapás lehet Floridára

Ez lehet a legsúlyosabb vihar több mint egy évszázada, amely elérte Floridát.

tudatos mindennapok
Hirdetés
Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.