Zhvg Fülöp István 2024. szeptember. 03. 17:49

Komoly állami ösztönzőkre lenne szükség a körforgásos gazdaság elterjesztéséhez

A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) munkacsoport-találkozót szervezett a körforgásos gazdaságról és a vállalatok ehhez kapcsolódó ESG-beszámolási kötelezettségeiről. Kiderült: az egyes iparágak között nagy eltérések lehetnek a felkészültség terén, az MNB-nek pedig egységes kérdéssort kellett készítenie a bankok számára, hogy a kölcsönhöz folyamodó ügyfelek azonos elbírálást kapjanak mindenhol.

A körforgásos gazdaság lényege, hogy a termékek életciklusa minél hosszabb legyen, ezáltal lehetővé téve a lehető legkevesebb anyag- és energiaráfordítást, így csökkentve azok karbonlábnyomát. Ezt a termékek anyagának újrahasznosításával, illetve a gyártás során eleve újrahasznosított anyagok használatával lehet elérni, ahelyett, hogy megsemmisítenék vagy hulladéklerakóba helyeznék azokat.

Ez a megközelítés illeszkedik az Európai Unió a klímasemlegességi vállalásaiba, amelynek része a fenntarthatósági, úgynevezett CSRD-direktíva is (Corporate Sustainability Reporting Directive), valamint egy taxonómiai rendelet is, amely a vállalatokat környezeti szempontból való fenntartható működésük alapján vizsgálja.

Ha egy cég tényleg szeretne fenntarthatóan működni, ezt a szótárt be kell vágnia

A fogyasztóknak is ajánlott olvasmány az ESG-határozó, ha tudni akarják, mennyire elkötelezett egy vállalat a zöld működés mellett.

A vállalatok jelentéstételi kötelezettségének lényege, hogy adatokat szolgáltassanak a lineáris gazdaság és az üzleti modellek átalakításához, hiszen a döntéseket adatok alapján hozzák meg, így szükséges a kiindulási és a célértékek meghatározása – mondta Takács Ivett, a BCSDH projektmenedzsere.

Jelenleg az EU által előírt kötelező keretrendszereken kívül több tucat önkéntes program létezik, amelyek általában valamilyen eszközt kínálnak a nagyvállalatok számára egyre több szektorban, a WBCSD (a magyar BCSDH anyaszervezete) is kifejlesztette a saját szoftverét Circular Transition Indicators néven.

Elköteleződésből kevesen kezdik el

Körforgásos indikátorok megjelenése az EU Taxonómiában és az ESRS szabványrendszerben címmel Stancsics Nóra, az IFUA Horváth&Partners vezető tanácsadója tartott előadást, amelyben arról beszélt, hogy a BCSDH tagvállalatainak életében hogyan jelennek meg a körforgásos gazdaság alapelvei.

Eszerint a hat fő környezeti ESG-indikátor között a szennyezés csökkentése után a körforgásosság és a klímaváltozás témakörében számítanak a legérettebbeknek a tagvállalatok. Ez azt jelenti, hogy a cégek önértékelése alapján jellemzően megtörtént a körforgásos gazdaság rendszerszintű integrációja a működésbe, és a fejlett gyakorlatok kialakítása felé haladnak. Ennek oka a szakértő szerint, hogy a vállalatok főleg ezeket a témaköröket érzik könnyebben megfoghatónak, és ezekben tudnak valós célokat és cselekvést definiálni.

Jövőre a nagy cégeknek bemondásra már nem hiszik el, hogy fenntarthatóan működnek

Jövő májustól egyszerre kétféle új nem pénzügyi jelentést is el kell készíteniük a nagyvállalatoknak, de a beszállítóik is jól teszik, ha összegyűjtenek minden adatot, hogy bizonyítani tudják fenntartható működésüket.

A szektorok közül a feldolgozóipar, a gyártás és az élelmiszeripar rendelkezik a legmagasabb érettséggel a körforgásos gazdaságról szólva, míg a szolgáltatóipar szereplői az alapvető megfelelésnél, a minimális követelmények teljesítésénél tartanak.

„A kormánynak óriási szerepe van, hogy olyan ösztönzőket vezessen be, ami ezt az átállást támogatja, mert üzleti érdekből, vagy elköteleződésből egyelőre láthatóan kevésbé kezdik el a komplex technológiaváltást a vállalatok” – tette hozzá Bodnár Viktória, az IFUA Horváth&Partners ügyvezetője.

Az EU elvárása, hogy egy hiteles szabványt teremtsen meg a taxonómiával és a CSRD-val, ami lehetővé teszi a pénzintézetek számára, hogy megfelelő mennyiségű információ alapján a tőkét a körforgásosság alapelveinek megfelelő irányokba tereljék.

Miért nem működnek fenntarthatóan a hazai tőzsdei cégek?

Az EY 17 EU-tagállamot – köztük Magyarországot is – vizsgáló tanulmánya szerint komoly lemaradásban vannak a tőzsdén jegyzet hazai vállalatok a fenntarthatóság területén. Az Európai Unió célja, hogy 2050-re karbonsemlegessé váljon, ezért a következő években egyre több cég, köztük kkv-k gazdasági tevékenységét is szabályozná.

Az EU taxonómia lényegében a fenntartható tevékenységek rendszertana, és a körforgásos gazdaságra való átállás kapcsán főként a legnagyobb hulladéktermelő tevékenységekre és az átállást támogató tevékenységekre fókuszál. . Elvárja azt is, hogy a hat fő környezeti indikátorból egy esetében lényegesen járuljon hozzá a vállalat a helyzet javulásához, a másik öt esetében pedig a „ne okozz kárt” elvet írja elő, azaz nem lehet negatív a működés okozta hatás.

Ez utóbbi Stancsics Nóra szerint egy könnyen megugorható akadály, de az látszik, hogy a lényeges pozitív hozzájárulást már jóval nehezebben érik el a cégek.

Ha egy vállalatnál a körforgásos gazdaság hatásában vagy pénzügyileg jelentős téma egy vállalatnál, akkor erről jelentést kell készíteni az Európai Fenntarthatósági Jelentéstételi Szabvány (ESRS) alapján. Ez részben kvalitatív témákra fókuszál (politikák, cselekvési tervek, befektetések a körforgásosság elérése érdekében), másrészt pedig adatalapú indikátorokat is magába foglal. Ilyenek például az erőforrások ki- és beáramlása, a hulladékmenedzsment, a vállalat körforgásos teljesítménye és annak pénzügyi hatásai.

A költségek nem úszhatók meg, de megéri az elsők közt lenni a zöld átállásban

Az elsők számára különösen hasznos lesz az ESG-megfelelőség elérése, az utolsóknak viszont hátrányt jelent majd, hogy a végére maradnak – véli Király Imre környezetvédelmi tanácsadó. A zöldre festésbe pedig a legjobb szándék mellett is bele lehet csúszni.

Emellett a vállalatoknak jelentenie kell azokat az eljárásokat, amelyeket az értékláncában megjelenő, és a körforgásos gazdasághoz kapcsolódó kockázatok és hatások azonosításához és kezeléséhez használ.

Ezen kvantitatív indikátorok mérése problémás sok vállalat számára: például, hogy a működés során milyen anyagok, mekkora tömegben jelennek meg a vállalatnál, illetve ezeknek az anyagoknak mekkora része újrahasznosított (volumenben és arányaiban is). A hulladékgazdálkodásnál a hulladék mennyisége a fontos, és hogy mi történik vele (szintén százalékos arányban). Ez az anyagok számossága és eltérő tulajdonságai miatt nagyon nehéz feladat – mondta a szakértő.

Káosz a bankoknál?

A találkozó következő előadója Ritter Renátó, a Magyar Nemzeti Bank elemzője volt, aki az MNB a pénzintézetek számára összeállított, ESG-kérdőívvel kapcsolatos ajánlását mutatta be.

Az ESG-ajánlás elkészítésére azért vállalkozott a jegybank, mert a piaci jelzések alapján láthatóvá vált számukra, hogy fejetlenség uralkodik a hitelintézetekben, nem tudják, hogyan kellene kezelni az ESG-kérdéseket.

Vastagon fog majd a bankok ceruzája, ha nem eléggé zöld a hitelt kérő cég

Hamarosan kockázati tényezőként értékelik a hitelezők, ha az adós vállalat nem fenntartható módon működik. Első körben azonban még nem büntetik, csak feltérképezik ügyfeleiket a bankok.

A bankoknál nincsen egységes kérdéssor erre vonatkozóan az ügyfelek felé (tehát azon vállalkozások számára, akik kölcsönt akarnak felvenni), ezért az MNB egységesíteni akarta a kérdéseket. Azt is el akarták kerülni, hogy az a pénzintézet előnybe kerüljön a versenytársakkal szemben, amely egyáltalán nem foglalkozik a témával, és a hitelfelvétel során nem tesz fel ilyen kérdéseket.

A jegybank végül 62 kérdést állított össze, amelyre minden olyan ügyfélnek válaszolnia kell 2025 július 1-től, amely 500 millió forintnál nagyobb kölcsönt akar felvenni. Ebből a 62-ből három foglalkozik a körforgásos gazdasággal. Ebből az egyik az anyaghasználattal és a hulladékkal kapcsolatos, ahol meg kell adni, hogy mennyi az újrahasznosított, a visszagyűjtött, a megújuló és a nem megújuló alapanyagok mennyisége.

Egy másik fontos kérdés, hogy mennyi volt a vállalat által megfizetett EPR- és környezetterhelési díjak mennyisége.

A találkozó végén a Rossmann és technológiai partnere, a Respray mutatta be az újratölthető dezodoros flakon-automatáját, ahol elhangzott: a megoldást szinte az összes olyan termék esetében alkalmazni lehet, ami alumínium dobozt használ. A fejlesztésről korábban itt írtunk:

299 forintos dezodor-újratöltő automatával újít a Rossmann, magyar fiatalok találták ki

Fújós dezodorokat újratöltő automatát telepít üzleteibe a Rossmann. A csütörtöki sajtóbemutatón elmondták: a megoldással egyetlen palackkal öt dezodor csomagolását lehet kiváltani.

tudatos mindennapok
Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.