Az előrejelzések szerint a hőhullám a hét végéig tart.
Athénban egészségügyi dolgozókat helyeztek készenlétbe szerte a városban, mert szerdán és csütörtökön a hőmérő higanyszála várhatóan a 40 Celsius-fokot is eléri az Észak-Afrika felől érkező hőség és por következtében.
A hőhullám miatt egyéb intézkedéseket is bevezettek. Az UNESCO-világörökség részét képező athéni Akropolisz, a görög főváros legjelentősebb turisztikai célpontja például déltől délután öt óráig zárva tart. A munkaügyi minisztérium engedélyezte a távmunkát azoknak, akik hazulról is tudnak dolgozni.
Emellett a helyi Vöröskereszt munkatársai palackozott vizet osztogatnak a turistáknak, a pizzafutárok és futárszolgálatok működését is megtiltották 12 és 17 óta között. A hőség várhatóan a hét végéig tart.
Athénban 2007-ben mérték a legmagasabb hőmérsékletet, 45 fokot, országszerte pedig a legmelegebbet – 48 fokot – 1977-ben jegyezték fel az Athénhoz közeli Elefszinában. Görögország Európa azon országai közé tartozik, amelyek a leginkább ki vannak téve a klímaváltozás hatásainak. A tavalyi hőhullám során számos erdőtűz pusztított, majd viharok okoztak termőföldeket és ezzel emberek megélhetését is tönkretevő súlyos áradásokat.
Meteorológusok szerint az elmúlt tél volt az ország feljegyzett történetének legmelegebb tele, ami kedvez további erdőtüzek kitörésének az idén. Görögországban ebben az évben egyébként is a vártnál korábban elkezdődtek az erdőtüzek: már márciusban volt példa egyre.
Szerdán tűzoltók és rendőrségi egységek járőröztek földön és levegőben, szemmel tartva az erdőségeket és készülve az előrejelzések szerint szeles hétvégére, ami szintén kedvez a tüzek terjedésének. A görög katasztrófavédelmi hatóságok fokozták a személyzet kiképzését és bővítették a létszámát.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így fermentáltunk savanyú káposztát
Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.