2024 hala a réticsík, amely valaha tömegek kedvelt böjti csemegéje volt, de számban mára megritkult, nem csoda, hogy védett is.
A réticsík lett az év hala, a Magyar Haltani Társaság immár 15. alkalommal megrendezett év hala szavazásán – közölte a táraság a Facebook-oldalán és honlapján is.
Mint írják, a védett réticsíkot (Misgurnus fossillis) szavazatok 49 százalékát kapta, a másik két jelölt közül a déli 12 óráig beérkezett 3875 voks harminc százalékával a garda (Pelecus cultratus) lett a második, a laposkeszeg (Ballerus ballerus) pedig a harmadik.
De mit érdemes tudni a réticsíkról?
Például, hogy
- teste erősen megnyúlt, vaskos,
- alapszíne az okkersárga, a háta sötétbarna, a fejét barnásfekete foltok, az oldalát pedig ugyanilyen színű hosszanti sávok és pettyek díszítik,
- szája alsó állású, ami körül
- bajusszálakból öt párral rendelkezik,
- úszói lekerekítettek,
- mozgása gyors, kígyózó.
A halfaj a társaság szerint oxigénszegény viszonyok közt is megél, mert vérerekben gazdag utóbele képes oxigént felvenni a lenyelt levegőből is. A saját maga által kimélyített gödrökben még akkor is életben maradhat, amikor a mocsár vize eltűnik és az iszap felszíne cserepesre szárad.
"Csíkra éhes elődeink" ilyenkor ásóval, kapával forgatták ki a földből; népélelmezési cikknek számított a réticsík – emlékeztettek. Innen nem hagyhatjuk ki Herman Ottót, aki részletesen írt a réticsíkról, a kifogásukra és kereskedelmükre specializálódott csikászrokról, és a hozzá kapcsolódó szokásokról:
S mikor a csikászok hordói megjelentek a halaspiaczon, hírök, szájról-szájra járva, bekalandozta a várost, kiszólította a szegény feleségét valami füstös bögrével, a gazdag szakácsnéját öblös, mázos fazékkal; mert a csík akkoron közétel számban ment: úrnak, zsellérnek kedves eledele volt.
A réticsík a növényekben gazdag, iszapos medrű vizekben ma is sokfelé megtalálható, de állományai kicsik és veszélyeztetettek, ezért védettek. A faj természetvédelmi értéke példányonként tízezer forint.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így fermentáltunk savanyú káposztát
Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.