A magyar államfő beszédet mondott az ENSZ klímacsúcsán.
A fenntartható jövőhöz fenntartható demográfiára van szükség – jelentette ki a magyar köztársasági elnök pénteken az ENSZ Éghajlatváltozási Konferenciáján (COP28) Dubajban. Az államfő úgy fogalmazott: a család nem oka, hanem megoldása az éghajlati válságnak.
Novák Katalin szerint az éghajlatváltozást nem a túlnépesedés generálta, hiszen a jóléti államokban drámai a népességcsökkenés. Úgy fogalmazott: a bolygóért való felelősségérzet előfeltétele, hogy érezzük az élet folytatásának felelősségét is. Ne tántorítsuk el a fiatalokat a gyermekvállalástól, szüntessük meg a félelem kultúráját és Ferenc pápára hallgatva mondjunk igent az életre – tette hozzá.
Az államfő arról is beszélt, hogy Magyarország elvégezte a házi feladatát, mert az övé a világ egyik legambiciózusabb klímaprogramja, emellett csökkentette a szén-dioxid-kibocsátását, és növelte a gazdasági termelékenységet. Továbbá élen jár a zöldenergia előállításban is.
A klímaválságot, a szegénységet, az egyenlőséget, a biológiai sokféleséget, a vizet és a demográfiai jégkorszak jelenségét csak együtt lehet értelmezni – vélekedett a köztársasági elnök, rámutatva: a Földet gyerekeinknek kell megóvnunk.
Arcpirítóan keveset költenek az olaj- és gázipari vállalatok zöld átállásra. Elmondjuk, mire várnak
Noha az olaj- és gázipari vállalatok okozzák a károsanyag-kibocsátás legnagyobb részét, a tiszta energiába történő globális beruházásoknak mégis csupán 1 százalékát adják. Bár sokan reménykednek, nem létezik olyan technológia, amellyel a jelenlegi kitermelési szint fenntartható.
Novák nem először kötötte össze a klímavédelem és a demográfia témáját, november elején például arról beszélt, hogy hibás érv, ha a fiatalok a klímaváltozás miatt nem vállalnak gyereket.
Azt Novák nem említette meg, hogy sok fiatal ezzel a döntésével nem küzdeni próbál a klímaváltozás ellen: éppen azért nem akar gyereket, mert a helyzet szorongást vált ki belőle. Erről ebben a cikkünkben beszélgettünk Dúll Andreával, az ELTE Ember-Környezet Tranzakció Intézet igazgatójával.
Novák Katalin III. Károly királlyal beszélgetett Dubajban
A magyar államfő pénteken felszólal a COP28 klímacsúcson.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”
Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.