Meghosszabbította a glifozát engedélyét az Európai Bizottság. A gyomirtó szerről azt sejtik, hogy rákkeltő, és hogy a méhekre is káros hatással lehet, de hiába érveltek ellene a természetvédők.
Tíz évvel meghosszabbítja a glifozát használati engedélyét az Európai Bizottság – közölte csütörtökön a testület. A pozitív döntést annak ellenére hozták, hogy az uniós kormányok megosztottak voltak a kérdésben.
A bizottság mindenesetre jelezte, hogy az engedélyt „a maximálisan lehetségesnél lényegesen rövidebb” időre, 10 évre hosszabbítják meg – írja a Reuters.
A bizottság a hosszabbítási szándékot már ősszel jelezte, a természetvédők már akkor jelezték, hogy problémásnak tartják az ügyet, hiszen a Bayer AG által gyártott hatóanyagról régóta sejtik – az Egészségügyi Világszervezet rákkutató ügynöksége már 2015-ben arra jutott –, hogy valószínűleg rákkeltő, és ezt nemrég kutatások is alátámasztották.
Rákkeltő egy népszerű gyomirtó, szakértők kérik a magyar kormányt, hogy ne szavazza meg a szer újraengedélyezését
A Magyar Természetvédők Szövetsége már korábban úgy fogalmazott, hogy a glifozát további használata katasztrofális is lehet az emberiségre nézve - most egy új kutatás rávilágít, hogy a fiatal korban kialakuló leukémiával is összefüggésbe hozható a szer.
A világ legnépszerűbb gyomirtója emellett komoly kockázatot jelenthet a beporzó rovarok, így a méhek számára.
Árt a méheknek a világ legelterjettebb gyomirtója
Közvetve felelős lehet a méhek pusztulásáért a a glifozát egy amerikai kutatás szerint.
Az engedély meghosszabbítása ellen korábban élesen felszólalt a Magyar Természetvédők Szövetsége is, amely szerint a szer további alkalmazása katasztrofális lehet az emberiségre nézve. A szert gyártó Bayer szerint viszont több évtizedes tanulmányok bizonyították, hogy a vegyszer biztonságos.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?
Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?