Az ázsiai lódarázs nem összekeverendő a szintén Ázsiában őshonos óriás lódarázzsal.
Ahogyan várható volt, Magyarországon is megjelent az Európába közel húsz évvel ezelőtt behurcolt ázsiai lódarázs (Vespa velutina) – olvasható a Magyar Természettudományi Múzeum Facebook-oldalán.
Az intézmény bejegyzése szerint Márta Tamás kimlei méhész fogta be az első példányokat, amelyek közül kettő a Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteményébe került, és a faj hazai megjelenésének tudományos folyóiratban publikálása is folyamatban van.
Az ázsiai lódarázst 2004-ben hurcolták be Franciaországba, azóta pedig folyamatosan terjeszkedik Európában. Pánikra azonban a múzeum szerint nincs ok, ugyanis ez a faj valamivel kisebb termetű (mindössze 2,5–3 cm), mint a nálunk élő európai lódarázs (Vespa crabro), és nem agresszívabb, mint az őshonos társas darázsfajaink.
Mint írták, az ázsiai lódarázs előszeretettel vadászik háziméhekre, de nem összekeverendő az óriás lódarázzsal (Vespa mandarinia), amely darázsfaj szintén Ázsiában őshonos, de sosem telepedett meg Európában.
(Nyitóképünkön egy ázsiai lódarázs látható. Forrás: Wikimedia Commons / Siga)
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Aki fél Hollywoodot bepalizta: a világ legsármosabb szélhámosa, Christophe Rocancourt
Máig Christophe Rocancourt az egyik legismertebb francia Hollywoodban, akinek ünnepelt sztárok, modellek és szépségkirálynők keresték a társaságát – többüket feleségül is vette. Kimagasló színészi képességeit és hihetetlen meggyőző erejét azonban nem a filmvásznon kamatoztatta: hol francia nemesnek, hol a Rockefeller család örökösének vagy Sophia Loren törvénytelen fiának, hol filmproducernek vagy menő bokszpromóternek adta ki magát, hogy a lehető legtöbb pénzt csalja ki áldozataiból. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.