Norvégia, Svédország és Dánia felett is láthatóan gomolygott az Észak-Amerikából érkező füst.
A több száz kanadai erdőtűz füstje, amely már az Egyesült Államok egy részét is beborította több mint 75 millió embert veszélyeztetve, június elején megérkezett Európába is. Ahogy akkor írtuk, a norvégiai Éghajlat- és Környezetkutató Intézet (NILU) tudósai nagyon érzékeny műszerekkel tudták kimutatni a füst növekedését, majd előrejelzési modellezéssel igazolták annak eredetét.
Azóta az Európai Unió Copernicus légkörfigyelő szolgálata is közzétette az adatait, amelyből az derült ki, hogy még korábban, már május 23-án elérte a kanadai erdőtüzek füstje a kontinensünk északi részét.
Két nappal később, május 25-én pedig a Copernicus Sentinel-3 műholdak egyikének sikerült is megörökítenie a Norvégia, Svédország és Dánia feletti füstfelhőt. Erről az alábbi képet osztották meg:
Nem szokatlan, hogy az erdőtüzek füstje nagy távolságokat tesz meg. 2020-ban a kaliforniai erdőtüzek füstjét észlelték az egyik, mélyen az északi sarkkörön belül található norvég szigetcsoporton.
Az erdőtüzek füstjének káros éghajlati hatásai vannak, például azért, mert korom rakódik le a hóra és a jégre, a felszín így több hőt képes elnyelni, ez pedig felgyorsítja az Északi-sarkvidék felmelegedését. A körforgás ördögi: az Északi-sarkvidék már most is mintegy négyszer gyorsabban melegszik, mint a világ többi része, aminek globális következményei vannak, többek között az olyan szélsőséges időjárási események, mint a hőhullámok, az erdőtüzek és az árvizek.
Sötétség, feszült csend és tábortűzszag uralkodik New Yorkban
Magyarországon is enyhén megnőhet a háttérszennyezés, illetve a naplementék, napkelték színének változásából lehet következtetni majd a hatásra.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Könyörgöm, higgyétek el, hogy igaz!” – jéghideg dühvel örökítette meg a koncentrációs táborokat Lee Miller fotós
Kate Winslet főszereplésével film készült a modellből lett haditudósító, Lee Miller életéről, aki a frontról és a koncentrációs táborokról is tudósított, odanézett, amikor mindenki más elkapta a tekintetét.