Öt EU-tagállamban használnak csak kevesebb megújuló energiaforrást, mint Magyarországon – számolt be az Eurostat.
Amióta csak méri az Eurostat a megújuló energiaforrások használatát, most először történt ilyen: csökkent a megújulók aránya az EU energiafelhasználásában. Mostanra a 2021-es adatokat összesítették, abban az évben az EU összes energiafelhasználásának 21,7 százaléka származott megújulókból, míg 2020-ban ugyanez az arány 22 százalékos volt. A cél az, hogy 2030-ra 32 százalékra sikerüljön fellépni – ettől most nagyon messze vagyunk.
A magyar arány 13,9-ről 14,1 százalékosra nőtt. Az itteni szám a 2018-as mélypont (12,5 százalék) óta folyamatosan növekszik, de még így sem járunk a közelében sem a tíz évvel ezelőtti szintnek, amikor még 16,2 százalékos volt ez az arány. A mi mutatónk a hatodik legrosszabb az EU-ban, a belga, az ír, a holland, a máltai és a luxemburgi gyengébb a magyarnál.
Az EU abszolút éllovasa ebből a szempontból Svédország: ott az energiafelhasználásnak már 62,5 százaléka származik megújuló forrásból (még 2013-ban lépték át az 50 százalékos határt), míg a listán második Finnország is csak 43 százaléknál tart. Mögöttük Lettország, Észtország, majd legjobb közép-európaiként 36,4 százalékkal Ausztria következik.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Armando Iannucci: A Sztálin halálát Orbán Viktor és a hasonló politikusok miatt készítettem
Leghíresebb tévésorozatával a brit kormányt, második leghíresebb sorozatával az amerikait vette célba. Armando Iannucci író-rendező-producer kétszer nyert Emmy-díjat, egyszer Európai Filmdíjat, és jelölték Oscarra is. A politikai humor ínyencei nagyra tartják, de ettől még Moszkvában betiltották.