A szálló por bejut a szervezetbe, gyulladást okoz, és egy sor káros egészségi hatással jár.
Növeli a koraszülés kockázatát az erdőtüzek füstjének belélegzése – állapította meg egy amerikai kutatás, amelyet a kaliforniai erdőtüzek miatt végeztek amerikai tudósok. A Stanford Egyetem tanulmánya, amely augusztusban jelent meg az Environmental Research című szaklapban, úgy becsülte, hogy e füst hatása 2007 és 2012 között akár 7000 plusz koraszülést is okozhatott Kaliforniában.
A kutatók több mint hárommillió születési adatot vetettek össze a műholdas és földi adatokkal, amelyek azt mutatták, hogy Kalifornia egyes részein mennyire voltak kitéve az erdőtüzek füstjének a kismamák. Megállapításuk szerint minél több napig volt egy anya a terhesség alatt az erdőtűz füstjében, annál nagyobb volt a koraszülés valószínűsége.
Azt találtuk, hogy egyheti füstterhelés 5 százalékkal növelte a koraszülés kockázatát, egyhavi füstterhelés pedig 20 százalékkal”
– mondta Sam Heft-Nealt, a tanulmány vezető szerzője. Az eredmények további bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a füst és az égésből származó apró, 2,5 pm nagyságú légszennyező részecskék súlyosan károsíthatják az emberi szervezetet, szívrohamot, stroke-ot, asztmát és mentális betegségeket is okozhatnak. „A szálló por bejut a szervezetbe, gyulladást okoz, és egy sor káros egészségi hatással jár” – magyarázta a tanulmány társszerzője, Marshall Burke, az amerikai Élelmezésbiztonsági és Környezetvédelmi Központ igazgatóhelyettese.
A stanfordi tanulmány kétezer koraszülést tulajdonított a füstnek Kaliforniában 2008-ban, a vizsgálati időszak legrosszabb évében. A szerzők szerint azonban sajnálatos módon az erdőtüzek füstje a vizsgálati időszak vége, 2012 óta sokkal rosszabb lett. Burke szerint 2012 után drámaian megnőtt az erdőtüzek okozta füst mennyisége. „Az elmúlt öt évből négyben több volt a füst, mint a mintánkban szereplő bármelyik évben” – hangsúlyozta a kutató.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a jómódú környékeken élő várandós nők ugyanolyan valószínűséggel szenvedtek a füst hatásaitól, mint a szegényebb területeken élők. Heft-Neal az eredmények alapján arra hívta fel a figyelmet, hogy az állapotos nőknek különösen ügyelniük kell az erdőtüzek füstje elleni védekezésre: lehetőleg zárt térben kell tartózkodniuk, amelynek levegőjét légszűrő rendszer biztosítja, és jó minőségű maszkot kell használniuk a szabadban.
Burke hozzátette, hogy az erdőtüzek füstje okozta légszennyezés miatt az állami és szövetségi kormányzatnak lépéseket kell tennie a nagy kiterjedésű erdőtüzek megelőzése érdekében. Mint aláhúzta, minden egyes koraszülés átlagosan 70 ezer dollárba (20 millió forintba) kerül a társadalomnak, így már önmagában az ilyen koraszülések számának csökkentése „óriási társadalmi haszonnal” járhat.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Nulla százalék esélyt adtak a legkorábban született koraszülöttnek, most ünnepelte az egyéves születésnapját
"Most mindennap egy olyan házba érnek haza az óvodából, ahol nincs otthon anya"
"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal
Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.