2019-nél egy kicsit alacsonyabb lett a globális átlaghőmérséklet tavaly, de így is a harmadik legmelegebb év volt, amióta csak mérik ezt. Az ENSZ-főtitkár arra figyelmeztet: nem kerültünk távolabb a klímakatasztrófától.
Majdnem az összes korábbi rekordot megdöntötte 2020 - közölte a Meteorológiai Világszervezet (WMO) Genfben, amikor megerősítette decemberi előzetes becslését. Csak a természetesen előforduló, hűtő hatású jelenség, a La Nina gondoskodott enyhe lehűlésről az év legvégén.
A globális átlaghőmérséklet 14,9 Celsius-fok volt, amely 1,2 Celsius-fokkal van az iparosodás előtti kor (1850-1900) szintje felett.
A három legmelegebb év ezzel 2016, 2019 és 2020 lett. Csak a számokat figyelembe véve 2016 volt a legmelegebb, de a hibahatár miatt gyakorlatilag szinte lehetetlen különbséget tenni a három év között - mondta el Clare Nullis, a WMO szóvivője.
A szervezet kiemelte azt is, hogy a 2016-os évet erőteljes El Nino jelenség jellemezte, amelynek a La Ninával ellentétben erőteljes melegítő hatása van.
„Egy katasztrofális, még ebben az évszázadban akár 5 Celsius-fokot jelentő felmelegedés útján haladunk. A 21. század fő feladata, hogy békét kössünk a természettel”
- fogalmazott Antonio Gutierres ENSZ-főtitkár.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
„Magyarország egy süllyedő hajó, de ez a kedvenc hajóm a világon”
Milyen egy fiatal leszbikus nő élete 2024-ben Magyarországon: a szégyenről, a gyerekvállalás kínzó vágyáról, a rejtőzködésről, a propaganda és a gyűlöletbeszéd hatásairól és azokról a szerelmes pillanatokról szól Kupihár Rebeka A heterók istenéhez című verseskötete, amik miatt mégis megéri. Interjú.