Az idei volt a legmelegebb november a világon, Európában pedig az egész ősz rekordértéket hozott – derül ki Európai Unió Föld-megfigyelési programja, a Copernicus adataiból.
Az átlaghőmérséklet idén novemberben 0,8 fokkal volt magasabb az 1981 és 2010 közötti, harmincéves referenciaidőszakhoz képest, és 0,1 fokkal haladta meg az eddigi rekordot, amelyet 2016, illetve 2019 novemberében regisztráltak a világon – közölte a Copernicus. A jelentés szerint idén novemberben Európában, az Egyesült Államokban, Dél-Amerikában, Afrika déli részén, az Antarktisz keleti felén, illetve Ausztrália nagy részén mértek az átlagnál magasabb hőmérsékletet.
2020 novembere a második legmelegebb volt Európa történetében 2009 után, az ősz viszont összességében csúcsot hozott. Szeptemberben, októberben és novemberben 1,9 fokkal volt melegebb az időszak átlagánál, és 0,4 fokkal mértek magasabb értéket az eddigi rekordnál, amit 2006-ban regisztráltak.
Bár még nincs vége az évnek, a Copernicus adatai alapján az is látszik, hogy 2020 a legmelegebb év lesz a világon 2016 után, közvetlenül megelőzve 2019-et.
Az Európában a 2020-as év átlaghőmérséklete eddig fél fokkal magasabb, mint amit 2019 januárja és novembere között regisztráltak, a Meteorológiai Világszervezet (WMO) szerint szinte biztos, hogy az idei év lesz a legmelegebb a kontinens történetében.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Az idei volt az eddig mért legmelegebb szeptember a világon
Szombaton volt az idei nyár legmelegebb napja
Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát
Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.