A városok terjeszkedése, a légszennyezés, a betolakodó fajok is súlyosbítják a problémát Európában.
Az Európai Unió természetes élőhelyeinek több mint 80 százaléka kedvezőtlen vagy rossz állapotban van – figyelmeztetett az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA), amely szerint nagyobb erőfeszítésekre van szükség az érintett területek megóvásához.
A mostani elemzés a 2013 és 2018 közötti időszakot vizsgálja. A korábbi, 2007 és 2012 közötti időszakról szóló jelentés még csak 77 százaléknál mutatott kedvezőtlen állapotot.
Az élőhelyekre, valamint állat- és növényfajokra leginkább az intenzív mezőgazdasági termelés, a városok terjeszkedése, a nem fenntartható erdőgazdálkodási tevékenységek, a légszennyezés, a betolakodó fajok, az illegális vadászat és halászat, valamint az éghajlatváltozás jelent fenyegetést.
A vizsgált hat évben az EEA több mint 67 ezer olyan emberi tevékenységet azonosított az EU-ban, amely ártalmas a környezetre.
A vizsgált 463 madárfaj kevesebb mint felének, 47 százalékának jó a védettségi állapota, ami 5 százalékos visszaesés a 2007-2012 közötti időszakhoz képest. A kedvezőtlen vagy rossz állapotban lévő fajok aránya 39 százalék, ami 7 százalékos növekedést jelent..
A beporzók számára fontos élőhelyek védettségi állapota jobban romlott, mint más természeti területeké.
A füves területek, dűnék és mocsarak állapota erősen romlik, az erdőterületek esetében azonban jelentős javulás figyelhető meg.
Simon Anita: A hulladék értékes tud lenni, érdemes ezt kihasználni
Új mentalitásra van szükség a hazai hulladékgazdálkodási piacon, amelyet alaposan megrostál majd az elkövetkező egy-két év, véli az Alteo szakértője. Vélemény.
Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek
Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.