Világ hvg.hu 2025. január. 13. 18:36

Oroszország és Irán stratégiai partnerségre lép, a védelmi együttműködés bővítése is szerepel a tervek között

Legutóbb Észak-Koreával kötött ilyet Vlagyimir Putyin orosz elnök, látjuk, mi lett a vége.

A Kreml közlése szerint január 17-én Oroszországban találkozik majd Vlagyimir Putyin és Maszúd Peszeskján. A két vezető megvitatja a Moszkva és Teherán közötti kapcsolatok további bővítésének lehetőségeit olyan területeken, mint például a kereskedelem, valamint a szállítás és logisztika, emellett egyéb regionális és nemzetközi kérdésekről is beszélnek majd – írja a Reuters.

Azóta, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, szorosabb kapcsolatokat ápol Iránnal és más, az Egyesült Államokkal szemben ellenséges országokkal, például Észak-Koreával. Az USA szeptemberben azzal vádolta Teheránt, hogy ballisztikus rakétákat szállított Oroszországnak, és emiatt szankciókat vezetett be az iráni fegyverek szállításában részt vevő hajókra és cégekre. Az irániak tagadták, hogy ilyen módon segítették volna az oroszokat.

A fél világot igyekszik szövetségbe forrasztani a Nyugat ellen Oroszország, nem is sikertelenül

Észak-Korea és Irán, egy kommunista diktatúra és egy autoriter teokrácia támogatja fegyverekkel Oroszország ukrajnai háborúját. Moszkva a BRICS-csoportot akarja átalakítani Nyugat-ellenes blokká.

Szergej Lavrov külügyminiszter októberben mindenesetre bejelentette, hogy Moszkva és Teherán alá kívánják írni a stratégiai partnerségi paktumot, amely szorosabb védelmi együttműködést is lehetővé tesz.

Alig néhány hónapja annak, hogy Oroszország kölcsönös védelmi egyezményt írt alá Észak-Koreával. Októberben arról szóltak a hírek, hogy akár 10 ezer észak-koreai katona is lehet Oroszországban, és friss információk szerint az Ukrajnában harcoló észak-koreai csapatok halálos áldozatainak és sebesültjeinek száma valószínűleg meghaladta a háromezret.

Az állami duma előtt a javaslat, amellyel katonai szövetségre lép Oroszország és Észak-Korea

A Moszkva és Phenjan közötti szerződés kimondja: ha az egyik fél ellen egy másik állam vagy több ország fegyveres támadást intéz, a másik azonnal katonai segítséget nyújt neki.

Hirdetés
hvg360 Dobszay János - Gergely Márton 2025. március. 15. 07:00

Lazuljon-e néha Magyar Péter, vagy abból nem sok jó származik? – Geszti Péter és Radnai Márk a HVG Címlapsztoriban

Van-e mesterséges intelligencia a Tisza március 15-re készült himnuszában? Mi volt a kormánykommunikáció lélektani mélypontja Geszti Péter számára? Mit árul el Magyarországról, hogy mindenki ki volt akadva Kasszás Erzsitől, akinek karakterével Radnai Márk mégis milliárdokat hozott a CBA-nak? Milyen megfontolás van amögött, hogy Magyar Péter hajlamos durván, cinikusan kommunikálni? Miért tojik mindenki a kormány jóhír-kampányára? Hogyan ne legyen Kubatov-lista a Tisza-szigetekből?