Világ HVG 2024. december. 11. 16:35

Akár ukrajnai békefenntartó műveletről is tárgyalhat Franciaország és Lengyelország

Noha valamilyen biztonsági garanciára szüksége van Ukrajnának, háború alatt sem a NATO-tagság, sem a katonai részvétel nem kerülhet szóba. Így merült fel a tűzszünet utáni misszió lehetősége mint garancia, amit Trump érkezése is sürgethet.

Emmanuel Macron francia elnök és Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel csütörtökön találkoznak Varsóban, ami során a Politico forrásai szerint szóba jöhet egy háború utáni békefenntartó erő ukrajnai telepítésének terve is.

Az eseményről szintén EU-s és francia forrásokra hivatkozva hasonlóan írt a lengyel sajtó is. A feltételezett tárgyalás 40 ezer fős, külföldi csapatokból álló békefenntartó erőről szólhat, amit az Ukrajna és Oroszország közti tűzszünet után és a további tárgyalások alatt telepítenének a megtámadott országba. Azt nem részletezik a sajtóhírek, hogy mely országokból érkeznének a katonák.

Korábban Macronnak volt nagy vihart kiváltó hasonló megnyilvánulása, ám a mostani feltételezett koncepcióval szemben ő azt javasolta, hogy aktív fegyveres konfliktus alatt települjenek ki nyugati békefenntartó erők. Ezzel szemben a jelenleg elérhető információk alapján ezúttal csupán egy tűzszünet utáni részvételről van szó, ami biztonsági garanciaként szolgálhat.

A NATO ukrajnai beavatkozása átlépné a vörös vonalat a nemzetközi jogban

A NATO közvetlen megjelenése Ukrajnában veszélyes eszkalációhoz vezethet, ezért Emmanuel Macron francia államfő kiszólása inkább felnagyíthatta az akadozó segítség fontosságát. Biztosan nem állt szándékában, mégis egységfrontot kovácsolt Emmanuel Macron francia elnök önmagával szemben, amikor a párizsi Ukrajna-konferencián felvetette, hogy egyes nyugati államok, ha nem is a NATO nevében fellépve, de küldjenek csapatokat az oroszok által megtámadott országba.

A hét elején Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szintén utalt egy ilyen tervre, amikor Friedrich Merz CDU-politikussal, a Németország következő kancellári posztjára leginkább esélyes politikussal találkozott.

„Megmondom őszintén, gondolkodhatunk és dolgozhatunk Emmanuel Macron felvetésén” – mondta Zelenszkij újságíróknak. – „Azt javasolta, hogy ennek vagy annak az országnak a csapatai legyenek jelen Ukrajna egyes területein, ami garantálná a biztonságunkat, miközben Ukrajna nem tagja a NATO-nak” – idézte fel az ukrán elnök. – „De előtte tisztáznunk kell, hogy mikor lesz Ukrajna az EU-ban, és mikor lesz Ukrajna a NATO-ban” – tette hozzá.

Zelenszkij Ukrajnának a biztonsági garanciákra való igényét hangsúlyozta akkor is, amikor a hétvégén Párizsban találkozott Donald Trump megválasztott amerikai elnökkel.

Az esetleges ukrajnai békével kapcsolatos gondolkozások jelenleg arrafelé mutatnak, hogy ha nem is feltétlenül NATO-tagságra, de valamilyen biztonsági garanciára szüksége lesz Ukrajnának ahhoz, hogy akár tűzszünetbe vagy békébe bele tudjon menni.

Ukrán külügyminiszter: Nem erőltetjük a NATO-tagságot, amíg tart a háború

Andrij Szibiha szerint Ukrajna NATO-taggá válása ugyanakkor már „visszafordíthatatlan”.

A NATO-csatlakozást a szövetség nagy államai, mint az USA vagy Németország azonban ellenzi, ahogy alighanem a magyar külpolitika sem lelkesedne a konszenzust igénylő ötletért.

NATO-tagság nélkül a bizalom hiánya és rossz precedensek miatt Kijev attól tart, hogy bármilyen békemegállapodás egyszerűen csak lehetővé tenné Oroszország számára, hogy levegőhöz jusson, majd újra támadjon, amint újjáépítette a hadseregét. Így tolódhat el a gondolkodás a békefenntartók irányába.

„Nagyon világos, hogy a háború befejezése és a béke megnyerése csak akkor lehetséges, ha Ukrajna a NATO-ban és az EU-ban van” – mondta Olha Stefanishyna ukrán miniszterelnök-helyettes a Politicónak.

Annalena Baerbock német külügyminiszter azt mondta, hogy „természetesen mindent, ami a békét szolgálja a jövőben, azt a német fél támogatni fogja”, ám Berlin a nagy hatótávolságú eszközök átadásához hasonlóan a békefenntartók bevetésétől is elzárkózik. Ez elméletben jövő év elején megváltozhat a megbukott német jelzőlámpa-koalíció leváltásával, ám a múlt hónapban Merz is felelőtlennek nevezte az ukrajnai katonai jelenlétet.

Lengyel katonák küldése Ukrajnába „jelenleg szóba sem jöhet” – mondta kedden Wladyslaw Kosiniak-Kamysz védelmi miniszter. Elmondta, hogy Macron februárban felvetette a lehetőséget, de múlt hónapban, amikor Párizsban járt, állítása szerint a kérdés nem került szóba, sőt szerinte csak NATO-szinten születhet ilyen döntés.

„Különböző forgatókönyvek vannak az asztalon. Szövetségként fogunk eljárni. A NATO-nak kell itt kulcsszerepet játszania, nem pedig az egyes országoknak” – mondta.

A jelenlegi beavatkozással felérő ukrajnai katonai jelenléttől minden európai vezető igyekszik konzisztensen elhatárolódni, azonban azzal kapcsolatban nem egyértelműek a kommentek, hogy az ellenérzések egy háború utáni békefenntartó műveletre is vonatkoznak-e.

„Azt hiszem, tényleg nem szabad semmit kizárnunk” – parafrazálta Macront Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője közelmúltban Kijevben tett látogatása során a témában feltett kérdésre.

Donald Trump beiktatásához közeledve az európaiak arra számítanak, hogy csökkenni fog a térségre fordított amerikai figyelem, ahogy az Ukrajnának juttatott támogatás is, így még a washingtoni hatalomátvétel előtt szeretne mindenki minél jobb pozícióba kerülni, egyúttal kidolgozni a lehetőségeket egy kevésbé kedvező Trump-forgatókönyvre.

Az ukrán elnök azonnali biztonsági garanciát akar a Nyugattól és Moszkvától

Volodomir Zelenszkij ukrán elnök “azonnali” biztonsági garanciákat követelt a Nyugattól és Moszkvától, hogy elhárítsa az orosz inváziótól való félelmet.

Hirdetés
hvg360 Kiricsi Gábor 2024. december. 11. 19:30

„Egy 50-es kollégának mindez felfoghatatlan, szerinte ez így nem korrekt" – miért szoronganak a férfiak a munkahelyükön?

Ha egy férfi kevésnek érzi magát a pozíciójához, nem fog beszélni róla, ahogy arról sem, hogy igazából szeretné, ha a főnöke megdicsérné. A munkahelyi szorongások ellenszere az önazonosság lenne, de ennek elérése sem könnyű, ráadásul már szőke nős vicceket sem lehet mesélni. Miért szorong sok férfi amiatt, hogy mindene meglegyen, amikor már mindene megvan? Mit éreznek a női vezetők jelenlétében? Milyen, amikor az X-generációsok „no pain no gain” világa összefeszül a becsvágyó fiatalokéval? Újabb cikkünket olvashatják a férfiszorongásokról.