Világ MTI 2024. november. 23. 09:14

Kanadában is megjelent a majomhimlő

Azt nem tudni, hogy nőről, vagy férfiről van szó. 

A kanadai közegészségügyi hivatal pénteken megerősítette, hogy Kanadában elsőként egy Manitoba tartománybeli embernél mutatták ki a majomhimlő fertőzést. 

A hivatal szerint “az egyén nem sokkal hazatérte után kért orvosi ellátást a himlő tünetei miatt Kanadában, jelenleg elkülönítve tartják”.  

Az eset összefüggésbe hozható a Közép- és Kelet-Afrikában kitört majomhimlő fertőzéssel, és a kanadai nemzeti mikrobiológiai laboratórium igazolta is a fertőzést. 

A közegészségügyi hivatal szerint bár a fertőzés kockázata alacsony, figyelemmel követik a helyzetet, és kutatják, hogy kivel érintkezhetett a megfertőzött. 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) épp pénteken döntött úgy, hogy továbbra is indokolt az egészségügyi szükséghelyzet fenntartása a majomhimlő terjedése miatt. 

Az ENSZ egészségügyi szervezete még augusztusban rendelt el szükséghelyzetet, amikor a betegség új formája átterjedt Kongóból a szomszédos országokba.

Több évtizedes hanyagság miatt terjed ma egyre gyorsabban a majomhimlő, állítja a WHO szakértője

Az elmúlt héten az új fertőzések száma 200 százalékos emelkedést mutatott. A gyorsabban terjedő új variánst eddig Kongón kívül négy másik afrikai országban, illetve Svédországban mutatták ki.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. február. 15. 19:30

„Tudom, hogy nagyon fáj, de tartson még ki egy kicsit”– a kórházba belépve a méltóságukat is leteszik a küszöbön

Az egészségügyben számtalan módon sérülhet a méltóság, egy-egy empátiát kifejező gesztus ugyanakkor csodát tesz. Hogyan lehetne humánusabbá tenni az ellátást? Miért nehéz az egészségügyben dolgozóknak túllátniuk azon, hogy a páciens nem elvégzendő feladatok halmaza, hanem ember? Hogyan lehet a demens betegeket is segíteni a méltóságuk megőrzésében? És mit várunk el a haldoklótól? Sipőcz Diána kulturális antropológussal és Zsák Éva tanatológussal, a Méltóságért Alapítvány munkatársaival ezekről beszélgettünk.