Világ hvg.hu 2024. november. 20. 10:30

Reuters: Putyin tárgyalna Trumppal az ukrajnai tűzszünetről

Moszkva beleegyezhetne a háború befagyasztásába a Reuters forrásai szerint, de komoly feltételeket szabnak.

Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitott az ukrajnai tűzszüneti megállapodás megvitatására Donald Trumppal, a megválasztott amerikai elnökkel, de területi engedményről nem hajlandó tárgyalni, és ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev hagyjon fel NATO-csatlakozási ambícióival – mondta a Reutersnek öt Kreml-közeli forrás.

A szerdai cikk szerint azt is elmondták, hogy Moszkva nagyjából bele tudna egyezni a konfliktus befagyasztásába a frontvonalak mentén. Közülük hárman azt mondták, hogy négy keleti régió – Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon – pontos felosztásáról lehet még tárgyalni. Jelenleg a négy régió nincs teljes egészében Oroszország ellenőrzése alatt, csak a 70-80 százalékuk, mintegy 26 ezer négyzetkilométert az ukránok kezében maradt.

Ketten azt mondták az öt megszólalóból, hogy Oroszország nyitott lehet arra is, hogy kivonuljon Harkiv és Mikolajiv régiók egyes részeiből, a Krímről azonban nem hajlandók tárgyalni.

Ugyanakkor a Reutersnak nyilatkozók szerint Joe Biden leköszönő amerikai elnök döntése, hogy engedélyezi az ATACMS rakéták oroszországi célpontok elleni bevetését, bonyolíthatja és késleltetheti a rendezést, és megkeményítheti Moszkva követeléseit, mivel a keményvonalasok Ukrajna nagyobb részét követelik. Kedden Kijev először támadt a rakétákkal orosz területet.

Az oroszok azt állítják, visszaverték az első ukrán ATACMS rakétatámadást

Moszkva szerint a légvédelmük lelőtte a rakétákat, a közösségi médiában azonban robbanásokról számoltak be.

Putyin június közepén közölte, hogy milyen feltételekkel lenne hajlandó befejezni a háborút. Ebben benne volt a négy régió átadása és a NATO-csatlakozás feladása is. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök viszont azt követeli, hogy hagyja el az összes orosz katona Ukrajna területét, illetve biztonsági garanciákat is kért. Utóbbira most azt mondták a hírügynökség forrásai, hogy Putyin hajlandó lenne erről beszélni.

Az orosz tisztviselők szerint Putyin eladhatná győzelemként a négy régió elfoglalását, az orosz ajkúak ukrajnai védelmét és a Krím hídjának, illetve a félsziget ellátásának biztosítását.

Az egyik Kreml-forrás azt mondta, hogy a Nyugatnak el kell fogadnia azt a durva igazságot, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatás nem akadályozhatja meg Oroszországot abban, hogy megnyerje a háborút.

Dimitrij Szimesz Oroszország-szakértő azt mondta a hírügynökségnek, hogy viszonylag gyorsan tűzszüneti megállapodást lehetne kötni a háború befejezésére, de egy szélesebb körű, tartós megállapodást, amely Ukrajna és Oroszország biztonsági aggályait is figyelembe venné, rendkívül nehéz lenne összehozni.

Ukrajna veresége nem szolgálná sem az USA, sem Magyarország érdekeit – interjú Sz. Bíró Zoltánnal és Rácz Andrással

Európa elkényelmesedett, a szankciók elégtelenek arra, hogy valódi váltást kényszerítsenek ki Oroszországból, Észak-Korea szerepvállalása stratégiai eszkaláció – erről is beszélt Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő és Rácz András, a Német Külpolitikai Társaság vezető elemzője, akiket az ukrajnai háború ezredik napja alkalmából kérdeztünk.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.