Moszkva beleegyezhetne a háború befagyasztásába a Reuters forrásai szerint, de komoly feltételeket szabnak.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitott az ukrajnai tűzszüneti megállapodás megvitatására Donald Trumppal, a megválasztott amerikai elnökkel, de területi engedményről nem hajlandó tárgyalni, és ragaszkodik ahhoz, hogy Kijev hagyjon fel NATO-csatlakozási ambícióival – mondta a Reutersnek öt Kreml-közeli forrás.
A szerdai cikk szerint azt is elmondták, hogy Moszkva nagyjából bele tudna egyezni a konfliktus befagyasztásába a frontvonalak mentén. Közülük hárman azt mondták, hogy négy keleti régió – Donyeck, Luhanszk, Zaporizzsja és Herszon – pontos felosztásáról lehet még tárgyalni. Jelenleg a négy régió nincs teljes egészében Oroszország ellenőrzése alatt, csak a 70-80 százalékuk, mintegy 26 ezer négyzetkilométert az ukránok kezében maradt.
Ketten azt mondták az öt megszólalóból, hogy Oroszország nyitott lehet arra is, hogy kivonuljon Harkiv és Mikolajiv régiók egyes részeiből, a Krímről azonban nem hajlandók tárgyalni.
Ugyanakkor a Reutersnak nyilatkozók szerint Joe Biden leköszönő amerikai elnök döntése, hogy engedélyezi az ATACMS rakéták oroszországi célpontok elleni bevetését, bonyolíthatja és késleltetheti a rendezést, és megkeményítheti Moszkva követeléseit, mivel a keményvonalasok Ukrajna nagyobb részét követelik. Kedden Kijev először támadt a rakétákkal orosz területet.
Putyin június közepén közölte, hogy milyen feltételekkel lenne hajlandó befejezni a háborút. Ebben benne volt a négy régió átadása és a NATO-csatlakozás feladása is. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök viszont azt követeli, hogy hagyja el az összes orosz katona Ukrajna területét, illetve biztonsági garanciákat is kért. Utóbbira most azt mondták a hírügynökség forrásai, hogy Putyin hajlandó lenne erről beszélni.
Az orosz tisztviselők szerint Putyin eladhatná győzelemként a négy régió elfoglalását, az orosz ajkúak ukrajnai védelmét és a Krím hídjának, illetve a félsziget ellátásának biztosítását.
Az egyik Kreml-forrás azt mondta, hogy a Nyugatnak el kell fogadnia azt a durva igazságot, hogy az Ukrajnának nyújtott támogatás nem akadályozhatja meg Oroszországot abban, hogy megnyerje a háborút.
Dimitrij Szimesz Oroszország-szakértő azt mondta a hírügynökségnek, hogy viszonylag gyorsan tűzszüneti megállapodást lehetne kötni a háború befejezésére, de egy szélesebb körű, tartós megállapodást, amely Ukrajna és Oroszország biztonsági aggályait is figyelembe venné, rendkívül nehéz lenne összehozni.