Világ hvg.hu/MTI 2024. november. 19. 07:42

Eleget tesz ígéretének, lemond Abházia elnöke

Aszlan Bzsanija fenntartja, hogy lemondását visszavonhatja, ha a tüntetők nem tartják magukat a megállapodásukhoz.

A Grúziától 1992-ben elszakadt miniállam, az Abház Köztársaság elnöke szombaton kijelentette, készen áll arra, hogy lemondjon, illetve parlamenti választásokat írjon ki, ha az ellenzéki tüntetők elhagyják az általuk az előző napon elfoglalt parlamenti és kormányzati épületeket.

Aszlan Bzsanija azóta sajtóirodáján keresztül bejelentette, hogy a tüntetőkkel megállapodtak és a stabilitást, valamint alkotmányos rend fenntartása érdekében visszalép, Abházia megbízott vezetője pedig a helyettese lesz. A hivatalos közlemény szerint mind erről kedden tárgyal a parlament és amennyiben a tüntetők nem hagyják el az országházat, Bzsanija visszavonja lemondását – írja a BBC.

Néhány nappal ezelőtt az ellenzék a fővárosban, Szuhumiban található épületeket több száz, de egyes jelentések szerint több ezer tüntetővel foglalta el, hogy így akadályozza meg egy Oroszországgal kötött gazdasági megállapodás véglegesítését. A parlamentnek pénteken kellett volna ratifikálnia a beruházási megállapodást, de a tüntetések miatt elhalasztották a döntést. Aszlan Bzsanija elnök azzal vádolta az ellenzéket, hogy “államcsíny elkövetésére tettek kísérletet”.

Az ellenzék erre azzal válaszolt, hogy akcióval nem az abház-orosz kapcsolatok fejlesztése ellen kívánt tiltakozni, hanem az ellen, hogy úgy vélik, “Bzsanija elnök az egyezményt a saját személyes céljaira és rendszere megerősítésére kívánja felhasználni”. Más vélemények szerint viszont az ellenzéki tiltakozás hátterében főként az a félelem áll, hogy az egyezmény lehetővé tenné orosz állampolgárok számára az abháziai fürdővárosokban való ingatlanszerzést. Ez ellentmondana annak, hogy 1995-ben törvényben tiltották meg a külföldiek ingatlanszerzését.

Abházia és Dél-Oszétia a Szovjetunió összeomlása után, az 1990-es évek közepén vonta ki magát Grúzia irányítása alól. Moszkva azt követően ismerte el a két régió függetlenségét, hogy az orosz erők 2008 nyarán egy ötnapos háborúban visszaverték a Dél-Oszétiát visszafoglalni próbáló grúz erőket. Abházia függetlenségét Oroszország mellett Venezuela, Nicaragua, Nauru és Szíria ismeri el. Grúzia továbbra is saját, olyan autonóm területének tekinti, amely jelenleg Oroszország megszállása alatt áll.

A 61 éves Bzsanija, az állambiztonsági szolgálat volt vezetője, aki 2020-ban lett államfő, 2008 óta a harmadik abház vezető, akit hasonló módon buktattak meg.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.