Már búvárok takarítják a 14 méter mélységig felhalmozódott szemetet, a helyi vállalkozók kétségbeesettek a vízerőmű folytonos leállása miatt.
A Kongó folyó keleti részén lévő, kulcsfontosságú vízerőmű gátjába ömlő műanyaghulladék rendszeres áramkimaradásokat okoz több afrikai nagyvárosban. A helyi hatóságok igyekeznek mihamarabb orvosolni a problémát, melynek súlyát most leginkább a helyi vállalkozók érzik – írja a Reuters.
Egyre több műanyagot használnak a térségben, viszont a hulladékgyűjtés rendszere nem megfelelő, így a heves esőzések miatt a sok szemét a hegyvidékről a tóba ömlik, és eltömíti a gépeket.
„A hulladék teljes mértékben megakadályozza az áramlást, így a víz nehezen jut be azokba a vezetékekbe, amelyek biztosítják a gépek számára szükséges nyomást és sebességet” – mondta Ljovy Mulemangabo, a nemzeti áramszolgáltató vállalat tartományi igazgatója.
A takarítást végző munkások nap mint nap próbálják kihalászni a műanyag palackokat, kannákat és egyéb törmelékeket, ami miatt a gát gépei órákra leállnak – de erőfeszítésük nyoma csekély, továbbra is rengetegszer van áramszünet. A felszíni szintű takarítás olyannyira nem elég, hogy a turbinák elzáródásának megakadályozása érdekében búvárokat kell bevetni – ők tisztítják meg a folyómedret a 14 méter mélységig felhalmozódott szeméttől.
Környezetvédelemben jártas szakemberek, miniszterek dolgoznak a probléma megoldásán, úgy gondolják, hogy a háztartások hulladékgyűjtési rendszerében kellene változtatni. A helyi vállalkozóknak a legsürgősebb a probléma megoldása: nem tudják teljesíteni a megrendeléseket, félnek a főnökeik nyomásgyakorlásától – mondta egy fémmegmunkáló üzemben dolgozó bukavui férfi.