Világ MTI 2024. november. 17. 21:26

Meghalt az újvidéki tragédia egyik súlyos sérültje

Az áldozatok száma tizenötre nőtt, két súlyos sérült életéért még küzdenek az orvosok.

Elhunyt vasárnap az újvidéki vasútállomáson november elsején történt tragédia egyik súlyos sérültje, így tizenötre nőtt az áldozatok száma.

Vesna Turkulov, a Vajdasági Klinikai Központ vezetője közölte, hogy a két hete ápolt nő nagyon súlyos állapotban volt, az orvosok erőfeszítései ellenére sem sikerült megmenteni az életét. Hozzátette: a további két súlyos sérült életéért tovább küzdenek az orvosok.

Tizennégy ember vesztette életét 17 nappal ezelőtt, amikor az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője leszakadt.

Videó: Így omlott le az újvidéki vasútállomás homlokzata

Többen az épület előtti padokon napoztak, amikor rájuk zuhantak a betontömbök.

A történtekért senki nem vállalta a felelősséget, az ügyészség és a rendőrség nyomoz az ügyben. Az illetékes miniszter a tragédia után néhány nappal lemondott, de közölte, nem érzi magát felelősnek a történtek miatt.

Az ellenzék azóta több tiltakozást is szervezett. A tragédia után két héttel, pénteken, tizennégy percig tartó csenddel emlékeztek ellenzéki politikusok és az újvidékiek egy része az áldozatokra. Az ellenzék egyben a vasútállomás előtti útkereszteződés lezárásával tiltakozott azért, mert a tragédia felelőseit még nem kutatták fel. A tiltakozást vasárnap megismételték, ami sokkal hosszabb ideig tartott, a tüntetők ugyanis hat órán át akadályozták a forgalmat az állomás előtti kereszteződésben.

Kedden is több tízezren követelték a szerb elnök lemondását az újvidéki tragédia miatt

Goran Vesic építésügyi miniszter már beadta a lemondását, de mint mondta, nem érzi magát felelősnek a történtek miatt.

A tiltakozó ellenzék közel két hete követeli, hogy tartóztassák le a tragédia felelőseit, hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítésében résztvevő cégekkel kötött szerződéseket, és mondjon le a szerb miniszterelnök, illetve Újvidék polgármestere.

A szerződéseket azért szeretnék látni, mert a tragédia napján az illetékes miniszter, illetve a szerbiai vasutak infrastruktúrájáért felelős vállalat azt közölte, hogy a leszakadt előtető nem képezte a felújítási munkálatok részét, ezért azt nem is újították fel, azóta viszont számos felvétel került nyilvánosságra, amelyen látszik, hogy módosítottak a szerkezeten, további terhelésnek téve ki a hat évtizede épült konstrukciót.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban felújították, a munka azonban 2024-ben is folyt. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület használhatóvá vált. A tárcavezető azóta lemondott, de az ellenzék szerint további lemondásokra, illetve büntetőjogi felelősségre vonásra is szükség van.

Aleksandar Vucic köztársasági elnök leszögezte: a bíróságnak kell eldöntenie, ki a felelős a tragédiáért, de bizonyosan felelősség terheli mindazokat, akik nem gondoltak arra, hogy fel kell újítani a hatvan éve felhúzott épület minden részét. Nem azért kell megtalálni a felelősöket, hogy valakit bűnösnek lehessen kikiáltani, hanem azért, hogy hasonló esetek a jövőben ne forduljanak elő – tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.