Az Európai Tanács elnöke jelentette be, hogy a találkozón téma lesz a grúz választás és a tbiliszi kormány kapcsolatai az Európai Unióval.
Lesz hol beszámolnia grúziai látogatásáról Orbán Viktornak, aki mindössze két nappal az oroszbarát kormánypárt választási győzelme után érkezik Tbiliszibe. Charles Michel, az EU állam-és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnöke az X-en jelentette be, hogy szándékai szerint Grúzia is téma lesz a következő informális EU-csúcson.
A helyzet pikantériája, hogy a találkozót éppen Budapesten rendezik meg november 8-án.
Following the parliamentary elections in Georgia, I intend to put Georgia on the agenda of the informal #EUCO in Budapest.
— Charles Michel (@CharlesMichel) October 27, 2024
We note the OSCE/ODIHR preliminary assessment and call on the Central Election Commission and other relevant authorities to fulfil their duty to swiftly,…
Michel az írta, hogy tudomásul veszik az EBESZ előzetes választási értékelését, és felszólítják a grúz Központi Választási Bizottságot és más hatóságokat, hogy teljesítsék a választási szabálytalanságok és az azokkal kapcsolatos állítások gyors, átlátható és független kivizsgálására és elbírálására vonatkozó kötelezettségüket.
„Ezeket az állítólagos szabálytalanságokat komolyan tisztázni és kezelni kell” – tette hozzá.
Az Európai Tanács elnöke emellett ismét felszólította a grúz kormányt, hogy mutassa meg, hogy elkötelezett az ország uniós csatlakozása mellett, valamint kulcsfontosságúnak nevezte a párbeszédet. A budapesti ülésen az állam-és kormányfők értékelni fogják a helyzetet, és meghatározzák a Grúziával fenntartott kapcsolataik következő lépéseit.
A kaukázusi köztársaságban szombaton rendeztek parlamenti választást, amelyen a hivatalos, még továbbra sem teljes adatok szerint a kormányzó grúz Álom nevű párt nyert. Az exit pollokra hivatkozva az ellenzék is győztesnek tekinti magát és tüntetésekre szólított fel. Több helyi civil szervezet szerint tömeges csalás történt.
Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői a szavazók megfélemlítése, hatósági nyomásgyakorlás, a voksolás felügyelői elleni erőszak, szavazatvásárlás, többszörös szavazatleadás és egyéb jogsértések eseteire panaszkodtak, és ezek kivizsgálását, valamint további demokratikus reformokat sürgettek.
Orbán Viktor ebben a kiélezett helyzetben utazik hétfőn Tbiliszibe, ahova Szijjártó Péter, Nagy Márton és Varga Mihály is elkíséri. Mivel még mindig Magyarország tölti be az unió soros elnöki posztját, elemzők attól tartanak, hogy a magyar kormányfő látogatásával lényegében az EU nevében legitimizálja Irakli Kobakhidze miniszterelnök győzelmét.
November első hete meglehetősen mozgalmas lesz a magyar diplomáciában. Ötödikén tartják az amerikai elnökválasztást, majd hetedikén – szintén Budapesten – lesz az Európai Politikai Közösség (EPC) csúcstalálkozója, ahova szinte minden európai ország vezetője ellátogat.