Csipogók után adóvevők robbantak fel.
Legalább húsz ember meghalt és több mint 450 megsérült Libanonban, amikor szerdán újabb vezeték nélküli kommunikációs eszközök robbantak fel nagy számban. Egy nappal korábban több ezer olyan személyi hívóval történt ugyanez, amelyeket a Hezbollah szélsőséges siíta szervezet tagjai használtak kapcsolattartásra.
A szerdai robbanások többsége olyan helyszíneken történt, ahol a Hezbollah jelentős erőkkel van jelen. Több detonáció olyan temetéseken következett be, amelyeken a keddi támadásban meghalt Hezbollah-tagokat búcsúztattak.
Feltételezések szerint a robbanássorozat mögött Izrael áll, amely egyelőre nem kommentálta a történteket. Joáv Galant izraeli védelmi miniszter azonban szerda este azt nyilatkozta, hogy újabb szakaszába lépett az iszlám radikálisokkal szembeni háború, amely tavaly október 7-én tört ki a Hamász palesztin terror szervezet országa elleni terrortámadásával. A Hezbollahra utalva azt is hozzátette, hogy a harcok súlypontja áthelyeződik Izrael északi, Libanonnal közös határának vidékére.
Szerdán többnyire adóvevők robbantak fel, amelyeket az első hírek szerint egy japán cég, az Icom gyártott, ám annak amerikai képviselője azt nyilatkozta az AP-nek, hogy az érintett készülékek hasimítványnak tűnnek. Elmondása szerint a V82-es modellt több mint húsz évvel ezelőtt kezdték gyártani, amivel tíz éve hagytak fel.
Libanonban kedden a Hezbollah fegyveres szervezet tagjai által használt személyi hívók robbantak fel tömegesen, a detonációkban többen, köztük gyerekek is meghaltak és több ezren megsérültek. Korábbi hírek szerint az eszközöket Magyarországon szerelték össze, a Telex szerint azonban a budapesti BAC Consulting Kft. csak fedőcég volt az értékesítésükben. Valójában egy bulgáriai vállalkozás hozta be őket Tajvanról és adta is tovább, míg végül a libanoni szélsőséges szervezethez kerültek.
Arról, hogy hogyan robbanthatták fel a Hezbollah csipogóit, itt írtunk.
A történtek nyomán az Egyesült Államok óva intette a feleket az eszkalációtól.
A témáról itt olvashatnak bővebben.