Tanúvallomása alapján a lengyel ügyészség eljárást indított három minszki tisztségviselő ellen, bár ez csak jelképes cselekmény, hiszen a Lukasenka-diktatúra senkit nem fog kiadni.
2021. május 21-én a minszki légiirányítók hazug információval leszállásra utasították a Ryanair lengyel leányvállalastának Athénból a litvániai Vilniusba tartó járatát rajta 126 utassal és hatfős személyzettel. Arra hivatkoztak, hogy bomba lehet a fedélzeten. Valójában azonban repülőgéprablás történt azért, hogy két embert elrabolhassanak: őrizetbe vették a 25 éves Raman Prataszevics belarusz ellenzéki aktivistát és a barátnőjét.
Hamarosan kiderült: az eltérítésre, amelyet a Fidesz EP-képviselői is elítéltek, előbb adtak utasítást a belarusz hatóságok, mint hogy az állítólagos veszélyben lévő gép elindult volna a görög fővárosból. A férfit előbb megalázó „önleleplezésre” kényszerítették, amely szerint a diktátor ellenzékét külföldről pénzelik, nemzetközi sajtótájékoztatón mutogatták, majd 2023-ban, miután morálisan teljesen lejáratták, kegyelmet kapott.
A lengyel ügyészség a Gazeta Wyborcza péntek reggeli tudósítása szerint most azért állította bíróság elé – bár csak távollétében – a belarusz légiirányítás két vezetőjét és egy titkosszolgálati főtisztet, mert komoly bizonyítékokat kapott attól a beosztott légiirányítótól, aki azon a napon főnökei parancsára közölte a Ryanair pilótájával, hogy le kell szállnia. A csak keresztnevén, Olegként említett 42 éves férfinak három felettese pontosan lediktálta, mit mondjon a pilótának, és mindvégig figyelték, teljesíti-e az utasítást. Ő már csak azért sem hitte el, amit mondania kellett, mert ha a veszélyről már a gép indulása előtt tudtak, akkor arról az athéni repülőteret kellett volna értesíteni. Az esetről tett és vele többször átíratott jelentésben viszont azt kellett állítania, hogy az információt csak akkor kapták meg, amikor a gép belépett a belarusz légtérbe.
Oleg érezte, hogy súlyos bűncselekménybe rángatták bele, ezért titokban minden beszélgetésről hangfelvételt készített, majd – miután családostul elutazhatott Grúziába, ahol rokonai élnek – nem tért haza, hanem életét féltve a belarusz és az orosz titkosszolgálattól Lengyelországba menekült az értékes hangfelvételekkel együtt. Ez már három éve megtörtént, de eddig titok volt.
Most azért hozták nyilvánosságra Varsóban, mert elindult a jelképes büntetőper egy ottani bíróságon. A nyomozásban az FBI is segített. Kihallgatták a repülőgép személyzetét és utasait, megvizsgálták az athéni és a vilniusi repülőtér iratait és a nyilvánvalóan valótlan tényeket, téves dátumokat tartalmazó állítólagos Hamasz-fenyegetést. A Ryanair illetékesei azt mondták: nem tartották hitelesnek az e-mailt, és ha már muszáj lett volna leszállni, azt inkább Ukrajnában tették volna meg, de olyan későn kapták a jelzést, ráadásul a legmagasabb veszélyfokozatba sorolva, hogy már csak Minszk jöhetett szóba.
A vádlottak távollétében zajló pernek nyilván főleg propagandahatása lesz, annak ellenére, hogy a bizonyítékok súlyosak. A nemzetközi körözés nem segít, hiszen az érintetteket a diktatúra nem adja ki, külföldre pedig aligha utaznak. Olegről az ügyészség annyit mondott a riporternek: elégedjen meg annyival, hogy az egész család biztonságban van.