Amennyiben elmulasztják a mongol hatóságok őrizetbe venni az orosz elnököt, az ország ellen minden bizonnyal eljárást indít majd a Nemzetközi Büntetőbíróság.
Rabomobil helyett díszőrség és vörös szőnyeg várta Putyint Mongóliában, annak ellenére, hogy az ország tagja a Nemzetközi Büntetőbíróság hatásköre alá eső államoknak.
A Politico Hoffmann Tamás nemzetközi jogászt idézte, aki szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság egész biztosan eljárást indít majd Mongólia ellen, amennyiben az ottani hatóságok elmulasztják őrizetbe venni Vlagyimir Putyint, aki ellen a törvényszék korábban elfogatóparancsot adott ki.
Ugyanakkor Hoffmann azt is hozzátette, hogy ennek az eljárásnak nem lesznek komoly következményei a vétkes országra nézve.
Vélhetően ezért is dönthettek úgy Ulánbátorban, hogy eltekintenek az orosz elnök őrizetbevételétől, no meg persze azért, mert Oroszország Mongólia egyik kiemelten fontos kereskedelmi partnere.
A Szabad Európa Rádió beszámolója szerint Putyin épp azért érkezett az országba, hogy repülőgép-üzemanyagok leszállításáról, illetve egy mongóliai erőmű felújításáról folytassanak tárgyalásokat Uhnágín Hürelszüh mongol elnökkel.
Az elmaradt őrizetbevételre azóta Dmitrij Medvegyev is reagált: „A mongolok elküldték az ICC-t és az eurodegeneráltakat a XIII. század óta ismert orosz–mongol irányba. Én, ha ennek a tökéletlen ‘bíróságnak’ a bírái és ügyészei helyében lennék, leginkább attól félnék, hogy néhány őrült megpróbálja végrehajtani a törvénytelen parancsot” – írta.
Persze az ilyen látogatásokat igyekeznek a felek emlékezetpolitikai oldalról is megerősíteni, így Putyin hivatalosan a halhin-goli győzelem 85. évfordulója alkalmából utazott Mongóliába, Hürelszüh oldalán meg is koszorúzták az ottani Zsukov-emlékművet.
A halhin-goli csata valójában ütközetek hosszú, fél éven át tartó sorozata volt az 1939-es szovjet–mongol–japán határon. Mongólia akkoriban a Szovjetunió csatlósállama volt, és az ő területén csaptak össze a szovjet csapatok a Mandzsúriából betörő japánokkal.