A megállapodásról az áldozatok családtagjait is értesítették.
Az amerikai védelmi minisztérium közlése szerint a 2001. szeptember 11-i terrortámadások kitervelésével vádolt férfiak közül hárman tárgyalás vádalkut kötöttek. Ugyan a megállapodás részleteit nem közölték, de a BBC szerint Khalid Sheikh Mohammed, Walid Muhammad Salih Mubarak Bin Attash és Mustafa Ahmed Adam al-Hawsawi belegyeztek abba, hogy bűnösnek vallják magukat, ha cserébe az ügyészség nem kér rájuk halálbüntetést.
A három férfi évek óta a Guantánamói-öbölben lévő amerikai haditengerészeti támaszponton tartják fogva, és eddig még nem állították őket bíróság elé. A tárgyalásukat állítólag azért halogatták eddig, mert attól tartottak, hogy attól tartottak a sokak által kínzásnak minősülő kihallgatási technikák miatt az ellenük felhozott bizonyítékokkal szemben kétség merülhetett volna fel.
A férfiakat többek között civilek megtámadásával, a háborús törvények megsértésével elkövetett gyilkossággal, gépeltérítéssel és terrorizmussal vádolják, és várhatóan jövő héten kell majd megjelenniük a katonai bíróság előtt.
A vádalkut az ügyészek először az áldozatok családjaival közölték, és sokan felháborítónak tartják a fejleményeket, van, aki szerint nagyobb átláthatóságra lenne szükség, valamint érdemes lenne tovább vizsgálódni. Ugyanaz amerikai elnököt, Joe Bident és kabinetjét sokan kritizálták a megállapodás miatt, az elnöki hivatal állítólag csak szerdán értesült erről, és nem vettek részt a tárgyalásokban. Amikor pedig még korábban szó volt arról, hogy öt fogvatartott – köztük Khalid Sheikh Mohammed – szeretne vádalkut kötni, állítólag visszautasították kérésüket a feltételeik miatt.
Khalid Sheikh Mohammadot sokan a támadás fő kitervelőjeként tartják számon. A férfi, aki az Egyesült Államokban mérnöknek tanult, 2003 márciusában fogták el Pakisztánban, Hawsawival együtt.
A 2001. szeptember 11-i terrortámadásokban közel 3000 ember halt meg, így összességében ez volt legtöbb halálos áldozatot követelő támadás az Egyesült Államok területén az 1941-es Pearl Harbour elleni japán támadás óta, amiben 2400 ember vesztette életét.