Heves esőzés pusztít Tajvanon, az extrém időjárás azonban a Fülöp-szigeteknél is komoly problémát okoz, ahol egy felborult tankerhajó által okozott kár mérséklését nehezíti a vihar.
Tajvannál partjainál felborult egy hajó, a legénység kilenc tagja eltűnt, az időjárás azonban nem engedi, hogy mentőakciót indítsanak a hatóságok – írja a BBC folyamatosan frissülő cikkében. A Fülöp-szigetek közelében korábban felborult egy tankerhajó, amely közel 1500 tonna olajat szállított, amelynek nagy része a tengerbe ömlött. A 3,7 kilométer kiterjedésű olajfolt gyorsan növekszik, az időjárás pedig itt is nehezíti a kár mérséklését. A tankerhajó 17 fős legénységéből 16-ot sikeresen kimentettek, egy személynek azonban már csak a holttestét találták meg.
A Gaemi tájfun az idei szezon első komoly vihara, amely a Fülöp-szigetek irányából halad Tajvan, illetve Kína felé. A tájfun jelenleg Tajvanon jelenti a legnagyobb veszélyt. Reggelre több mint 200 sérültet és három halottat regisztráltak a hatóságok, és több mint 290 ezer otthon maradt áram nélkül.
A tájfun helyi idő szerint éjfél körül érte el Tajvan észak-nyugati partját. Az utcákat több helyen elöntötte a víz, több tucat embert evakuáltak a hatóságok. A vihar várhatóan mérséklődni fog, ahogy eléri a Tajvani-szorost, majd halad tovább a kínai szárazföld felé.
A szigeten mindössze 14 óra leforgása alatt helyenként 100 centiméternél is több csapadék hullott, ami komoly kihívást jelent a folyók és a csatornarendszerek számára. A viharral járó szél nem volt olyan erős, mint amire előzetesen számítani lehetett, azonban ez inkább csak tetézi a problémát, hiszen így a tájfun lassabban halad, így több eső esik le egy területen.
Az extrém időjárás nem egyformán érinti a sziget minden részét, pár órával ezelőtt a fővárosban, Tajpejben már egészen normális állapotok uralkodtak. Az eső továbbra is esik, a bankok és a boltok zárva tartanak, a tömegközlekedés azonban már szinte teljes mértékben helyreállt, a buszok és a metrók menetrend szerint közlekedtek.
A Fülöp-szigeteken a természeti csapás miatti szükségállapotot hirdettek, és az előrejelzések szerint heves esőzések várhatók, a BBC helyi tudósítói szerint javul a helyzet. Az iskolák és a munkahelyek zárva tartanak.
Évente átlagosan 20 tájfun pusztít a régióban, ezek rendszerint a Csendes-óceán felett képződnek, majd észak-nyugat felé haladnak a Fülöp-szigetek, Tajvan, Hongkong és Japán irányába. Tavaly volt olyan vihar, amelyik közel negyven ember halálát okozta.