Világ MTI/hvg.hu 2024. július. 22. 12:00

Kedden Kínába utazik az ukrán külügyminiszter, hogy a béke eléréséről tárgyaljon

Dmitro Kuleba keleti látogatásának hátterében az állhat, hogy Kijev szeretné, ha a következő békecsúcson Oroszország és Kína képviselői is jelen legyenek.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Hétfőn bejelentették Kijevben, hogy a következő nap Kínába látogat Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter, hogy a Kijev és Moszkva közötti háború lezárásának lehetőségeiről tárgyaljon – adta hírül az MTI.

A külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető megbeszéléseinek “fő témája az lesz, hogy milyen eszközökkel lehetne megállítani az orosz agressziót, és milyen szerepet játszhatna Kína a tartós és igazságos béke elérésében”. Pekingben a külügyminisztérium szóvivője, Mao Ning is megerősítette, hogy Vang Ji külügyminiszter meghívására Kuleba július 23. és 26. között látogatást tesz Kínában – számolt be róla a hírügynökség.

Kuleba utazását indokolja, hogy Kína befolyással lehet a konfliktus lezárására, Oroszország egyik legfontosabb szövetségeseként kiemelt szerepet játszik abban, hogy a nyugati szankciókkal sújtott agresszor meddig tudja finanszírozni a háborút. Putyin legutóbb májusban járt Kínában, ami már a negyedik találkozó volt közte és Hszi Csin-ping között a konfliktus kitörése óta, annak a találkozónak a jelentőségéről korábban itt írtunk.

Az utazás hátterében állhat az is, hogy júniusban Kína nem vett részt az ukrajnai békéről szóló, Kijev által Svájcban szervezett csúcstalálkozón, tiltakozásul – a meg nem hívott – Oroszország távolmaradása miatt. Dimitro Kuleba keddi utazásának egyik célja, hogy a második ukrán békecsúcson – amiről az ukrán külügyminiszter Szijjártó Péterrel is egyeztetett július elején Washingtonban – már jelen legyen a keleti nagyhatalom. Az ukrán hatóságok szeretnék, hogy a következő tárgyaláson Peking mellett Moszkva is részt vegyen a következő tárgyaláson – tette hozzá az MTI az AFP-re hivatkozva.

Az ukrán külügyminiszter korábban az oroszokkal egyeztetésről azt mondta, hogy bár “nem fűlik a foguk” az oroszokkal tárgyaláshoz, a gabonakezdeményezés keretein belül lehetséges, hogy a követező békecsúcson Oroszország is jelen legyen. Kuleba akkor hangsúlyozta azt is, hogy bár Kína elvi okokból nem vett részt a svájci eseményen, az ott elért eredményeket alaposan tanulmányozta és nagyra értékeli azokat. A keleti nagyhatalom nem tekinti Ukrajnát ellenséges államnak, békét akar, ezzel az állásponttal pedig “lehet dolgozni” – mondta júniusban a tárcavezető, aki a héten Pekingben folytathatja ezt a munkát a kínai kollégájával történő találkozó során.

Az első, Svájcban tartott békecsúcsról itt írtunk korábban.

kgd \ ksb \ bhi \ gry

MTI 2024. július 22., hétfő 10:50

Hirdetés