Megúszta a szédítő pofont Emmanuel Macron, de helyette rengeteg tasli és koki kísérheti elnöksége hátralévő három évét: a szélsőjobboldali áttörést sikerült megúszni, cserébe a nemzetközi vezér szerepében sem tetszeleghet tovább Franciaország köztársasági elnöke. Közéleti podcastunkban összefoglaltuk a francia nemzetgyűlési választás legfontosabb tanulságait.
Újfent működött a francia demokrácia természetes immunitása a radikális jobboldallal szemben: bár minden jel Marine Le Pen és a Nemzeti Tömörülés győzelmére utalt, vasárnap mégis csak harmadikként futottak be Orbán Viktor szövetségesei, alulmaradva a baloldal és a liberálisok informális összefogásának.
Továbbra sem lesz tehát a második világháború után szélsőjobboldali kormánya Franciaországnak – de fennáll a kérdés, lesz-e bármilyen, értelmezhető formáció a nemzetgyűlés élén. Közéleti podcastunk legújabb adásában annak jártunk utána, hogyan állhat össze a francia törvényhozás, miként sikerült visszaverni Le Penék támadását, képes lehet-e kormányozni a Jean-Luc Mélenchon-féle baloldal, és mit jelentene a cohabitation, mennyire értékelődnek át Emmanuel Macron világpolitikai ambíciói az eredmények fényében, és mit jelent a francia választás az EU számára.
Nagy Iván László vendége Gyükeri Mercédesz, a HVG újságírója volt.
Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, SoundCloud, YouTube.
Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.
- 0:00 Intró
- 0:41 Várhatóan hogyan fog összeállni az új francia nemzetgyűlés?
- 2:45 Hogyan szorult vissza a francia szélsőjobb?
- 8:22 Hogyan reagáltak Le Penék a bukásra?
- 9:28 Kormányozhatnak-e a baloldaliak? Létezik-e koalíció a francia nemzetgyűlésben?
- 14:01 Mik a legégetőbb problémák jelenleg Franciaországban?
- 15:06 Megmaradhat-e Macron Európa fő vizionáriusának?
- 17:43 Hogyan tudja a következő választásig megerősíteni a pozícióját Marine Le Pen és a Nemzeti Tömörülés?