Vincent Bolloré, aki többek között a Vivendi médiakonglomerátum fő részvényese, olyan médiumokat irányít, amelyek a francia szélsőjobb által zászlóra tűzött nézeteket terjesztik.
Bűnözés és bevándorlás: erre a két fő témára építik fel a francia médiamágnás, Vincent Bolloré tulajdonában lévő sajtóorgánumok a mondanivalójukat – írja a Bloomberg. A CNews tévécsatorna például korábban Eric Zemmour protofasiszta politikus nézeteit is beemelték a mainstream médiába, az elmúlt időszakban pedig a Marine Le Pen-féle Francia Tömörülés párt propagandáját sulykolják az olvasókba.
A jobboldali beállítottsága miatt „francia Rupert Murdochnak” is hívott Bolloré ugyan biztosan nagyban hozzájárult Le Pen EP-, majd az előrehozott francia választások első fordulójában elért sikereihez, normalizálva és felerősítve a politikai üzeneteket, azonban ehhez kellett a lakosság egyre növekvő elégedetlensége és félelemérzete is – teszi hozzá az amerikai lap.
„A vendégek kiválasztása és a tartalom keretezése egy bizonyos világnézet legitimálására is szolgál” – mondta a francia szélsőjobbot kutató Safia Dahani, az Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales posztdoktori ösztöndíjasa.
Sokkterápiának szánta Macron az előrehozott választást, egyszerű sokk lett belőle
Elvesztette támogatói bázisa nagy részét Emmanuel Macron francia államfő, és megváltoztak a francia szavazók is. Az előrehozott választás, amely kiírásakor is merész húzás volt, az első forduló után még inkább végzetesnek tűnik.
Amióta Emmanuel Macron kiírta az előrehozott választást, a Bolloré-médiabirodalom nagyobb fokozatra kapcsolt, és ontotta magából az olyan tartalmakat, mint például a párt elnökével és miniszterelnök-aspiránsával, Jordan Bardellával készült interjú a tavaly megszerzett, befolyásosnak számító Le Journal du Dimanche-on, amelynek fő üzeneteit a CNews és az egyik legnagyobb rádiócsatorna, a Europe1 is megosztotta. A C8 News sztárműsorvezetője, Cyril Hanouna kétórás politikai talk show vezetésére kérték fel, amiben például méltatta a párt programját arról, hogy a francia rendőrök fellépésénél automatikusan feltételezni lehet az önvédelmet.
Korábban az országos francia sajtó nagy része elutasította és szélsőségesnek bélyegezte az olyan nézeteket, mint a francia állampolgárok előnyben részesítése a foglalkoztatásban, egészségügyben és a lakhatásban a bevándorlókkal szemben. Ez a korlát azonban egyre inkább eltűnik, ahogy például Bolloré médiumai folyamatosan pozitív hangnemben tüntetik fel ezeket az elképzeléseket.
A médiacézár fia, Yannick Bolloré egy interjúban elutasította azt a felvetést, hogy apja a szélsőjobbal kokettálna, inkább kereszténydemokrataként jellemezve őt. Cáfolta a Le Monde azon értesülését is, amely szerint apja közvetlen szerepet játszott abban, hogy a konzervatív párt megosztott legyen abban a kérdésben, hogy csatlakozzanak-e Le Penhez.