Fülkeforradalom vagy törvényszerű változás jön egy jól működő társadalomban? Mit rombolt le 14 év tory kormányzása és hogyan tervezi újraépíteni Keir Starmer? Fontos-e a Brexit kérdése a briteknek? Mit csinál itt még mindig Nigel Farage? Mit ad hozzá a nemzetközi közösséghez egy jól működő Egyesült Királyság? Erről beszéltünk közéleti podcastunkban a brit választás előtt.
Amíg a héten a francia választás borzolja a kedélyeket, a csatorna másik oldalán egy lefutott verseny célvonalához érünk: csütörtökön Nagy-Britanniában alsóházi, azaz országgyűlési választásokat tartanak, az pedig biztosra vehető, hogy Rishi Sunakot és a Konzervatív Pártot Sir Keir Starmer és a Munkáspárt váltja Westminsterben.
Bár a Brexit óta úgy tűnhet, Nagy-Britannia nem fontos szereplője az életünknek, mindaz, ami az elmúlt 14 évben, illetve a hirtelen jött kampányban történt, tanulságos lehet. Hogyan őrölték fel a toryk megítélését a botrányok, illetve a társadalom és az egészségügy lecsúszása – és van-e belőle visszaút? Miért lehet jó alternatíva az, aki csak annyit mond: változás? Hogyan lehet még mindig tényező Nigel Farage? Hogyan maradt egészséges a brit demokrácia? És mit ad a világnak egy jól működő Egyesült Királyság?
Nagy Iván László vendége Nagy Gábor, a HVG Világ rovatának vezetője és Bábel Vilmos, a hvg.hu újságírója volt.
Kövesse és hallgassa meg a HVG Podcastok műsorait az alábbi platformok bármelyikén: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts, SoundCloud, YouTube.
Vagy iratkozzon fel a Fülke csatornájára itt: Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts.
- 0:00 Intro
- 0:45 Felmérések: földindulás?
- 5:06 Így múlik el a toryk dicsősége
- 11:48 Számít-e a Brexit 2024-ben?
- 16:36 Van-e stratégiája a Munkáspártnak?
- 22:47 Mivel tudtak kampányolni a Konzervatívok?
- 29:41 Hogyan épülhet újra a Konzervatív Párt?
- 32:46 Hogyan maradhatott fenn Nigel Farage?
- 37:06 Miért fontos a brit választásról világpolitikai kontextusban beszélni?