Németh András
Szerzőnk Németh András

Vladimir Putyin orosz elnök bejelentette, Moszkva fontolóra veszi, hogy nagy hatótávolságú fegyvereket szállítson a világ azon részeibe, ahonnan az orosz eszközökkel érzékeny csapást lehet mérni az Ukrajnát katonai felszerelésekkel ellátó nyugati államokra. Mindezt azon a szentpétervári gazdasági konferencián közölte, ahol egyetlen magas rangú nyugati politikusként Szijjártó Péter magyar külügyminiszter volt jelen.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

„Miként válaszolhatunk arra, hogy a nyugati fegyverekkel is lehetségessé vált Oroszország területének támadása? Az egyik lehetőség: természetesen fejleszteni fogjuk a légvédelmi rendszereinket és megsemmisítjük ezeket a rakétákat. A másik pedig az, hogy elgondolkozunk azon, ha valaki lehetségesnek tartja, hogy olyan fegyvereket szállítson a konfliktusövezetbe, amelyekkel problémákat okozhatnak nekünk, akkor nekünk miért nincs jogunk ahhoz, hogy ilyen fegyvereinket a világ azon részeibe szállítsuk, ahol ezekkel az eszközökkel érzékeny csapásokat lehet mérni a nyugati államokra” – mondta az orosz államfő.  

Putyin azt is hangsúlyozta, hogy ezzel a döntéssel teljes egészében lerombolhatják a már egyébként is romló nemzetközi kapcsolatokat és alááshatják a nemzetközi biztonságot. Bár Putyin nem részletezte, hova szállítana Moszkva rakétákat és manőverező robotgépeket, a „kedvezményezettek” között ott lehet Észak-Korea, Irán, vagy akár az afganisztáni talibán, netán az Izraelt tavaly októberben megtámadó Hamász terrorszervezet. A Hamásszal Moszkva folyamatosan tárgyal, az Afganisztánt kormányzó tálibokat pedig hamarosan le fogják venni a terrorszervezeteket felsoroló orosz listáról.

A nyugati és a még csak fontolóra vett orosz fegyverszállítások között az a legnagyobb különbség, hogy míg az Oroszország által megtámadott Ukrajnának – ahogy második világháború idején a nácik ellen harcoló Szovjetuniónak – a nemzetközi jog szerint jog volt és van segítséget kér, Iránt, Észak-Koreát vagy akár a Hamászt nem érte provokálatlan nyugati támadás.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.